Рішення задля продовження медійної реформи і зміни в діяльності ліцензіатів – про рішення Національної ради, ухвалені 2 лютого
Національна рада на засіданні 2 лютого розглянула проєкти актів, які працюють на подальшу реалізацію медійної реформи в Україні, доповнила Перелік програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються новими телеканалами, видала дозволи на тимчасове мовлення і розглянула клопотання ліцензіатів щодо переоформлення та продовження строку дії їхніх ліцензій. Про рішення регулятора – далі.
Національна рада висловила свою позицію щодо підтримки проєкту Закону України № 8310 «Про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо вдосконалення регулювання інформаційного забезпечення виборів та здійснення передвиборної агітації», який був надісланий Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верхової Ради України. Регулятор просить сприяти його найшвидшому ухваленню.
Законопроєкт розроблявся як частина медійної реформи разом із законопроєктом «Про медіа». Над ним працювала та сама робоча група із представників міжнародних і національних громадських організацій, асоціацій медіа, Національної ради, медіаіндустрії. У частині термінології та повноважень Національної ради під час виборчих процесів він уніфікований із Законами України «Про медіа» і «Про всеукраїнський референдум».
Теперішня редакція законопроєкту, за словами члена Національної ради Олександра Бурмагіна, більш вдосконалена порівняно з версією, що була напрацьована робочою групою. Вона враховує політичні дискусії, які тривали під час розгляду законопроєкту «Про медіа» і враховує позицію великої кількості депутатських фракцій і груп. Загалом законопроєкт розроблений з метою посилення прозорості виборчого процесу, дотримання прав суб’єктів медіа на доступ до інформації і запобігання зловживанням під час здійснення передвиборчої агітації. У ньому реалізовані вимоги Європейського Союзу щодо медіареформи в Україні в контексті вступу України до ЄС.
Регулятор висловив пропозиції і зауваження до проєкту постанови Верховної Ради України «Про затвердження завдань Національної програми інформатизації на 2023 – 2025 роки». Вони стосуються необхідності передбачити відповідне фінансування для Національної ради з погляду імплементації Закону України «Про медіа». Йдеться про програмне забезпечення для проведення моніторингів, у тому числі онлайн-медіа, збільшення технічних потужностей для зберігання інформації тощо.
Національна рада після проведеного моніторингу і перевірки документів додала до Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються два телеканали – FASHION TV і Hollywood HD. Перший телеканал – розважальний, другий – фільмопоказу.
Національна рада продовжила термін дії дозволів на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення телеканалам «ПЕРШИЙ» і «СУСПІЛЬНЕ ХЕРСОН» Національної суспільної телерадіокомпанії України, а також радіостанції «Перець FM», «Стильное» – ТОВ «ТРК Клас». Ці мовники упродовж наступного року далі працюватимуть у населених пунктах Херсонської області.
Також регулятор видав дозволи на тимчасове мовлення на період дії воєнного стану в Україні чотирьом ліцензіатам. Відповідно до Положення про особливості процедури ліцензування у період дії воєнного стану в Україні такі дозволи отримала АТ «НСТУ» (позивні «Українське радіо»), м. Київ. Радіостанція мовитиме зі збільшеною потужністю передавача на частоті 103,0 МГц у смт Високопіллі Херсонської обл. ТОВ «Ч К» (позивні «Класик радіо»), м. Київ, дозволено мовити на вільній частоті 99,3 МГц у м. Запоріжжі; ПП «Телекомпанія «РАІ» (позивні «РАІ»), м. Бурштин Івано-Франківської обл., – на частоті 90,3 МГц у м. Надвірній Івано-Франківської області; ТОВ ТРО Студія «Дзвони» (позивні «Радіо дзвони 105,8 FM»), м. Івано-Франківськ, – на частоті 98,9 МГц у м. Калуші Івано-Франківської області. Термін дії цих дозволів – 1 рік із дати ухвалення рішення.
Крім того, Національна рада задовольнила клопотання ТОВ «Гравіс-кіно» (логотип «2+2») і ТОВ «ТРК «СТУДІЯ 1+1» (логотип «1+1») щодо анулювання дозволів на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення на 35 ТВК у м. Гірнику Донецької області.
Національна рада залишила без розгляду заяви двох ліцензіатів про переоформлення їхніх ліцензії. Серед них – ТОВ «ТРК «Академія» із м. Одеси – багатоканальне мовлення у телемережі МХ-5 – 9 каналів у Одеській області, логотип «АКАДЕМІЯ». Компанія подала заяву щодо переоформлення з порушенням встановлених термінів. Крім того, подані документи не містили повної інформації щодо кінцевого бенефіціарного власника. Зауваження мовник не усунув, а тому регулятор ухвалив рішення залишити його заяву без розгляду.
Про переоформлення двох ліцензій – на кабельне і багатоканальне мовлення – клопотало ТОВ «Телерадіокомпанія «Здоров’я» (логотип «телеканал «Здоровье»), м. Одеса. Заяву щодо переоформлення ліцензії на багатоканальне мовлення було подано компанією також пізніше за визначений законодавством термін. Крім того, подані документи щодо обох ліцензій не заповнені належним чином. Попри звернення до мовника про усунення недоліків, компанія цього не зробила. А тому Національна рада вирішила залишити заяви товариства без розгляду.
Компанії після усунення причин, які стали підставою для ухвалення регулятором таких рішень, можуть повторно подати до Національної ради заяви із виправленими документами протягом місяця.
Двом компаніям видано ліцензії провайдера програмної послуги. Вони надаватимуть глядачам доступ до близько 70-ти каналів. Так, ТОВ «Комерційне підприємство ТРК «Мрія» з м. Овруча Житомирської області забезпечуватиме телеканалами жителів цього міста, а ТОВ «Сетілайт» із м. Кременчука Полтавської області працюватиме у м. Горішніх Плавнях і м. Кременчуці на Полтавщині і м. Олександрії Кіровоградської області. Ліцензії видані терміном на 10 років.
ПП «Телерадіокомпанія «Шанс», м. Калуш Івано-Франківської обл., продовжено термін дії ліцензії на мовлення. Наступні 7 років радіостанція далі працюватиме на частоті 104,0 МГц у Калуші.
Національна рада зафіксувала певні зміни в діяльності ліцензіатів та інформації про них. Вони стосуються організаційно-технічних зобов’язань, власників, кінцевих бенефіціарних власників, переліку пов’язаних осіб, складу редакційних рад, місцерозташування передавача чи місця розміщення телерадіоорганізації.