Робоча група з нагляду за дотриманням ЗМІ виборчого законодавства проаналізувала, як медіа висвітлювали другий тур місцевих виборів

19.11.2020

19 листопада в Національній раді відбулося засідання робочої групи з нагляду за дотриманням ЗМІ вимог законодавства щодо висвітлення виборчих перегонів. Воно було присвячено перебігу другого туру місцевих виборів, який відбувався в окремих містах країни. За результатами моніторингу загальнонаціональних супутникових інформаційних телерадіокомпаній трьом ліцензіатам будуть призначені позапланові перевірки.

Моніторинг був проведений у період із 10 по 15 листопада.

У цей час в ефірі ТОВ «ТРК «Нові комунікації» («Z ZIK») 13.11.2020 о 14:37 зафіксовано трансляцію передачі за участі кандидата в мери  м. Миколаєва від партії «Опозиційна платформа – За життя» В. Чайки, висловлювання якого містили передвиборну агітацію.

Того самого дня на телеканалі було показано сюжет за участі народних депутатів від партії «Опозиційна платформа – За життя» Ю. Бойка і М. Скорика про підтримку кандидата в мери Одеси М. Скорика, звучав заклик голосувати за нього на виборах.

Телерадіокомпанія «112 – ТВ» («112 Україна») 13 листопада також показала сюжети за участі кандидата в мери м. Одеси М. Скорика і кандидата в  мери м. Миколаєва В. Чайки.

В ефірі ПрАТ «Телеканал «Інтер» 13.11.2020 в інформаційній передачі «Подробиці тижня» зафіксовано трансляцію сюжету, присвяченого другому туру виборів у м. Одесі за участі членів партії «Опозиційна платформа – За життя» Н. Шуфрича, Н. Королевської, Ю. Бойка та М. Скорика. Промова зазначених членів партії містила агітаційні матеріали, демонструвалася символіка партії: плакат на задньому тлі з назвою «Голосуй за нового мэра! Голосуй за Николая Скорика!».

На думку членів робочої групи, ці сюжети мають на меті винятково підвищити імідж кандидатів, не є збалансованими і не містять альтернативних поглядів чи інформації про інших претендентів, тим паче, що у другому турі виборів брали участь лише по два кандидати на посаду мерів. У кадрі з’являлася  партійна символіка, і самі виступи були озвучені в контексті публічних партійних заходів. Таким чином, є ознаки порушення частин четвертої, п’ятої і восьмої статті 57, а також частини п’ятої статті 51 Виборчого кодексу України. Засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, забороняється надавати перевагу в будь-якій формі комусь із кандидатів; забороняється включення до інформаційних теле-, радіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів кандидатів, партій (організацій партій) або політичної реклами, а також заборонена прихована передвиборна агітація і розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації, не позначеної відповідно до вимог Кодексу. Водночас, як регламентовано законодавством, використання символіки належить до прихованої агітації.

Таким чином, було вирішено призначити телеканалам «Z ZIK», «112 Україна» і «Інтер» позапланові перевірки зі складанням адміністративних протоколів.

Робоча група розглянула також моніторинги місцевих і регіональних мовників та скарги і звернення, що надійшли до регулятора. З цією інформацією можна ознайомитися за посиланням.

Засідання відбувалося під головуванням відповідального секретаря Національної ради Юрія Зіневича, в його роботі також брали участь перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль, член Національної ради Максим Онопрієнко, керівники структурних підрозділів регулятора, представники Національної ради в областях, головні спеціалісти департаменту запобігання політичній корупції НАЗК Оксана Приймаченко і Артем Ожеледа, аналітикиня Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) Олена Макаренко.