Розгляд змін до законопроєктів і умов ліцензій мовників та провайдерів – про результати засідання Національної ради 9 березня
На засіданні 9 березня Національна рада розглянула кілька проєктів законодавчих і нормативно-правових актів, дозволила компаніям мовити за тимчасовими дозволами на територіях з особливим режимом мовлення і на період воєнного часу, скасувала суспільному мовнику санкцію «оголошення попередження», створила робочу групу, яка буде опікуватися актуальними питаннями провайдерів аудіовізуальних сервісів, а також продовжила терміни дії ліцензій мовникам і провайдерам. Про основні рішення, ухвалені на засіданні, – далі.
Національна рада висловила свою думку щодо трьох законопроєктів, що надійшли на її розгляд. Так, стосовно проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обмеження доступу абонентів до вебсайтів, окремих вебсторінок та інших ресурсів в мережі Інтернет, які розповсюджують шкідливу інформацію», що надійшов від народного депутата України Дениса Маслова, регулятор висловив таку свою позицію. Національна рада підтримує прагнення законодавців визначити механізми обмеження доступу абонентів до вебсайтів, окремих вебсторінок та інших ресурсів у мережі Інтернет, які поширюють шкідливу інформацію. Однак законопроєкт, на думку Національної ради, містить недоліки, які потребують доопрацювання. Зокрема, слід врахувати норми Закону України «Про медіа» та положення проєкту Закону, якими передбачено внесення змін до Закону України «Про електронні комунікації» з метою їх узгодження та уникнення правових колізій.
Так само норми нового Закону «Про медіа», на думку Національної ради, слід врахувати і розробникам проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення врегулювання відносин, пов’язаних із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». Регулятор надішле свої зауваження до Міністерства юстиції України.
Також Національна рада висловила пропозиції та зауваження до проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад». Вони будуть надіслані до Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності і Національного агентства з питань державної служби. Вона звернула увагу, що створення незалежного медійного регулятора є однією із вимог ЄС до України на її шляху отримання членства у Європейському Союзі.
Водночас медіарегулятор погодив без зауважень проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до плану заходів з реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя». Рішення Національної ради буде надіслано до Міністерства юстиції України і Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Національна рада затвердила склад Робочої групи з актуальних питань діяльності провайдерів аудіовізуальних сервісів. Раніше в Національній раді працювала робоча група з питань діяльності провайдерів програмної послуги, яка була створена 2014 року. Тепер назва нової робочої групи відповідатиме термінології Закону України «Про медіа». До її складу увійшли фахівці Національної ради, представники об’єднань провайдерів та окремих провайдерів аудіовізуальних сервісів. Очолюватиме робочу групу, як і раніше, заступник голови Національної ради Олег Черниш.
Регулятор продовжив дозвіл на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення АТ «НСТУ» (позивні «Радіо «Промінь»). Радіокомпанія упродовж наступного року далі працюватиме у Генічеському району Херсонської області. Крім того, на основі Положення про особливості процедури ліцензування у період дії воєнного стану в Україні видано дозволи на тимчасове мовлення на воєнний час трьом ліцензіатам. ТОВ «ТРВК «Комра» (позивні «Best FM»), м. Київ, транслюватиме свої передачі на частоті 66,44 МГц у м. Ірпені Київської області. ТОВ «ТРК «Еммануїл» (позивні «радіо Еммануїл»), м. Київ, мовитиме зі збільшеною потужністю передавача на частоті 69,02 МГц у м. Сумах. Телеканал «ECO TV» (ТОВ «Телекомпанія «ЕКО-ТВ», м. Київ) виходитиме в ефір у цифрі у м. Харкові на 53 ТВК.
Національна рада звернеться до суду про стягнення штрафу із ТОВ «Наш 365» (логотип НАШ), і ТОВ «ТРК «Нові комунікації» (логотип «Z ZIK»). 2021 року регулятор застосував до компаній штрафні санкції за порушення частини восьмої статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а саме за поширення закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі й ненависті. У 30-денний термін із дня повідомлення Національною радою про ухвалені рішення ліцензіати мали сплатити до державного бюджету України штраф у розмірі 119 544,75 грн («НАШ) і 341 067,50 грн («Z ZIK»). За результатами розгляду питань про оскарження рішень регулятора Окружний адміністративний суд міста Києва підтвердив правомірність рішень Національної ради. І відповідні рішення суду набрали законної сили 06.01.2023 і 02.01.2023 відповідно. Однак компанії досі не надали документального підтвердження факту сплати штрафів. Тож регулятор звернеться до суду про примусове їх стягнення. Крім того, мовникам буде нараховано пеню за кожен день прострочення сплати.
Під час засідання скасовано санкцію «оголошення попередження» АТ «НСТУ». Її застосували рішенням Національної ради від 11.03.2021 № 243 через недотримання програмної концепції мовлення. Моніторинги, проведені регулятором, і надані компанією документи засвідчили, що ліцензіат усунув порушення і мовить відповідно до визначених ліцензією умов.
ТОВ «Контент трейдінг», м. Київ, відтепер надаватиме послуги провайдера програмної послуги глядачам cела Колоденці Рівненської області. Компанія отримала відповідну ліцензію. У доступі будуть 71 програма, із них 42 – вітчизняні. Ліцензію видано терміном на 10 років.
Національна рада розглянула питання про продовження ліцензій двом мовникам і провайдеру програмної послуги. Так, на сім років продовжено термін дії ліцензій ТОВ «ТРК «ЮТА – TV» (позивні «KISS FM»), м. Полтава, і ПрАТ «Регіональна телемовна компанія «Тоніс-центр» (логотип «7»), м. Харків. ТОВ «Воля-кабель», м. Київ, наступні 10 років працюватиме в десяти населених пунктах Волинської, Львівської, Тернопільської, Хмельницької областей.
Чотири компанії вирішили анулювати ліцензії на мовлення за власним бажанням. Національна рада задовольнила їхні клопотання. Це стосується таких регіональних і місцевих мовників – ТОВ «TV-4» (логотип «4 tv»), м. Тернопіль; ТРК «Електа» у формі МПП (логотип «29»), смт Васильківка Дніпропетровської обл.; ТОВ ТРК «Українсько-польське радіо та телебачення «Співдружність» (логотип «NOBEL TV»), м. Дніпро; ТОВ «ТК «Сатурн-TV» (логотип «CTV» (Сатурн-TV), м. Умань Черкаської обл. А провайдер програмної послуги ПП ТРО «Аміго» із м. Козятина Вінницької обл. вирішив анулювати ліцензію у зв’язку з ліквідацією підприємства.
Також Національна рада переоформила ліцензії телерадіоорганізаціям у зв’язку зі змінами місця розміщення компаній, організаційно-технічних зобов’язань, керівників, складу редакційних рад, докладних характеристик мовлення тощо.