Розпочався дводенний семінар для представників Національної ради
5 грудня у рамках спільного проекту Ради Європи і Європейського Союзу «Партнерство заради належного врядування», а також проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» розпочався дводенний семінар для керівників структурних підрозділів і представників Національної ради в областях «Цифрове радіо та прозорість медіавласності: європейський досвід та український контекст».
Вітаючи учасників семінару, Мортен Енберг наголосив на першорядних завданнях у медійній сфері України, серед яких він назвав ухвалення нового закону, посилення незалежності регулятора і розвиток суспільного мовлення.
Член Національної ради Сергій Костинський, який модерував цей захід, наголосив на тому, що проведення подібних робочих нарад і тренінгів стало доброю традицією співпраці між Національною радою та Радою Європи. Адже завдяки їм відбувається обмін досвідом, поширення компетенцій, вивчення нових практик за допомогою запрошених європейських експертів, що своєю чергою наближає вітчизняні підходи регулювання до європейських стандартів.
Він зауважив, що в контексті заяв Президента України про неприпустимість блокування окремих ЗМІ, згадування регуляторного органу, якому в час гібридної війни бракує повноважень для адекватного реагування, є добрим знаком. «Це додає мотивації і окремі додаткові напрями нашої роботи з розвитку законодавства і пошуку тих алгоритмів, які дозволять більш ефективно захищати інформаційний простір нашої України».
Основною темою першого дня семінару стало впровадження цифрового радіо. Вона є актуальною з огляду на те, що найближчим часом Національна рада має намір оголосити конкурс на цифрове радіо в Києві, повідомив член Національної ради Сергій Костинський. На його думку, у цифрового радіо в Україні великі перспективи, оскільки FM-частоти закінчуються, а з’являється все більше радіостанцій, які бажають мовити в ефірі. Тож цифрова технологія може забезпечити мовникам таку можливість. У мультиплексі, який побудує Концерн РРТ, буде 14 місць.
Першою країною у світі, яка повністю вимкнула FM-мовлення, стала Норвегія. Незабаром – 18 грудня цього року FM-сигнал буде вимкнено в останньому регіоні країни. Про досвід Норвегії у впровадженні радіо у стандартах DAB і DAB+ розповів експерт Ради Європи Ганнар Гарфорс. Нині в Норвегії є дві національні мережі – одна комерційна і одна NRK (суспільного мовника Норвезької радіомовної корпорації), які покривають 92,8% і 99,9% населення країни, а також мережа для місцевих мовників. Останні ще упродовж принаймні п’яти років можуть далі здійснювати FM-мовлення, однак, як показує практика, навіть місцеві радіостанції переходять на цифру.
Які ж переваги дає DAB і DAB+ порівняно з FM? Це набагато більша кількість радіостанцій на один передавач. Якщо в аналозі 1 передавач ретранслює 1 радіостанцію, то у стандарті DAB це 9-10 радіостанцій, а у DAB+ – 15, що значно розширює вибір для слухачів. FM-мережа є дорогою в обслуговуванні та оновленні обладнання. Крім того, DAB – це простота у використанні, прийом без перешкод, однакова якість сигналу, можливість додаткових послуг, наприклад слайдшоу, електронний телегід тощо. Мовник може вибирати швидкість передачі сигналу кожної радіостанції, оскільки різні стилі музики потребують різної швидкості передачі.
Загалом послуги DAB+ мають 20 країн Європи і ще 20 країн Азії, Африки та Океанії. Цифровим радіо покрито понад 300 млн. осіб. Сполучене Королівство Великої Британії має вимкнути FM упродовж 2 років, коли частка ринку сягне 50% (нині 48,6%). Швейцарія розглядає можливість вимкнення FM у 2020 році, у Данії вимкнення перенесеться з 2019 на 2021 рік.
Ганнар Гарфорс сказав, що Україна стоїть лише на початку шляху, який, за його оцінками, можна пройти упродовж 5-7 років, і може розраховувати на отримання від нього як президента міжнародної організації з впровадження цифрового радіо докладних консультацій. Адже всі країни, які вирішили впроваджувати DAB-радіо, можуть скористатися досвідом Норвегії і не повторювати її помилок.
Про наступні теми семінару щодо прозорості медіавласності Італії та Франції читайте згодом.