RT і Sputnik – ключові елементи у системі російської дезінформації та пропаганди - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

RT і Sputnik – ключові елементи у системі російської дезінформації та пропаганди

20 січня 2022 року Центр глобальної взаємодії (GEC – Global Engagement Center) Державного департаменту США представив спеціальну доповідь «Роль RT та Sputnik в екосистемі російської дезінформації та пропаганди».

Центр глобальної взаємодії Державного департаменту США веде і координує зусилля Федерального уряду США щодо ідентифікації, розуміння, викриття іноземної пропаганди і дезінформації та протидії їй. У своїй доповіді, опублікованій у серпні 2020 року, Центр глобальної взаємодії окреслив п’ять базових елементів екосистеми російської дезінформації та пропаганди. Зокрема,  детально описано, як тактики одного елементу, опосередкованих джерел, взаємодіють між собою, щоб актуалізувати шкідливий контент і створити ілюзію його достовірності.

Нова доповідь Центру, представлена на початку 2022 року, зосереджена на ролі RT і Sputnik як ключових елементів екосистеми російської дезінформації та пропаганди. Фінансовані державою і керовані державою російські ЗМІ RT і Sputnik використовують маску звичайних міжнародних ЗМІ для надання дезінформації та пропагандистської підтримки цілей зовнішньої політики Кремля. Їх роль  як засобів дезінформації та пропаганди найбільш очевидна, коли вони повідомляють про питання, які мають політичне значення для Кремля. RT і Sputnik також взаємодіють з іншими елементами екосистеми, поширюючи контент із Кремля та пов’язаних із Кремлем проксі-сайтів, використовуючи соціальні мережі як зброю та пропагуючи кібер-дезінформацію. Коли фактична інформація про основні зовнішньополітичні пріоритети не є сприятливою, Росія використовує фінансовані державою міжнародні ЗМІ для введення в інформаційне середовище прокремлівської дезінформації та пропаганди. Поширеним прикладом є використання Росією RT і Sputnik для спроби змінити громадську думку про Україну в Європі, Сполучених Штатах і навіть у Латинській Америці. Центр глобальної взаємодії Державного департаменту США на постійній основі здійснює викриття дезінформації, надходження якої фіксується з Росії та інших зловмисних сторін, щоб міжнародна громадськість та контрдезінформаційна спільнота мали чітке розуміння того, як поширюється дезінформація та як можна спільно працювати на протидію їй.