Сергій Костинський - про українське телерадіомовлення в Криму - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сергій Костинський – про українське телерадіомовлення в Криму

 Росіяни блокують наш радіосигнал в Криму!!!

★ Так, звичайно блокують, оскільки йде війна. Але блокують лише те, що можуть заблокувати – окремий сегмент FM-радіомовлення. Середньохвильове радіомовлення (АМ), супутникове радіо і телебачення, а також інтернет-телерадіомовлення є доступними будь-де в Криму, і мешканці півострова користуються цими технологіями.

Загалом, для держави-агресора телерадіомовлення є одним з головних інструментів війни проти України.

Саме тому у березні 2014-го росіяни перш за все в захопленому ними Криму вимкнули все українське ефірне телебачення і увімкнули російське. З українським радіомовленням покінчили упродовж року.

Ми розвиваємо українське мовлення на територію Криму з території Херсонської області з 2015 року. Системну протидію нашій роботі російська окупаційна влада здійснює з 2016 року.

 

 В Криму немає українських телеканалів і радіостанцій!!!

★ Насправді в Криму доступні всі українські телеканали і частина радіостанцій, оскільки для мовлення на територію Криму українська держава використовує всі наявні технології мовлення.

Якщо FM-радіо і аналогове телебачення – це технології локального мовлення, які дозволяють поширювати сигнал на обмежену територію навколо телекомунікаційної вежі (умовно, до 60 км), то супутникова технологія забезпечує сигналом телеканалів і радіостанцій всю окуповану територію без винятку, а АМ-радіомовлення – до 80% території Криму.

Завдяки українському мовленню з супутників Amos та Astra, в Криму (як і в Донецькій та Луганській областях) доступні 8 українських радіостанцій, сигнал яких окупаційна влада не може заглушити:

☆ UA:Українське радіо (Всесвітня служба радіомовлення України);
☆ UA:Українське радіо;
☆ UA:Радіо Промінь;
☆ UA:Радіо Культура;
☆ Громадське радіо;
☆ Радіо Meydan та інші.

Крім того, завдяки супутниковому мовленню в Криму доступні 109 українських телеканалів, сигнал яких окупаційна влада півострова також не може заглушити.

Також на середніх хвилях – на частоті 549 кГц – на територію Криму безперешкодно мовить UA:Українське радіо.

 

 Влада нічого не робить!!!

★ Робить. Розуміючи важливість супутникового телерадіомовлення, Національна рада за останні роки видала ліцензії на супутникове мовлення +51 новому українському телеканалу.

В рамках роботи Комісії при Мінінформі на півдні Херсонщини побудована одна нова вежа – у Чонгарі (150 м) і збільшена висота другої – діючої – у Чаплинці (до 133 м).

У 2014 році, після окупації Криму, на півдні Херсонської області мовили лише 3 (!) українські радіостанції, які використовували 3 FM-частоти – в Генічеську.

За останні роки ми поступово привели в райони Херсонської області, які межують з Кримом, 13 додаткових радіостанцій. Наразі їхня кількість становить 16.

Це більш ніж багато, оскільки зазвичай радіостанції у великій кількості концентруються не в сільських районах, а переважно в містах.

Всі вони отримали право мовити у Лазурному, Новотроїцьку, Риковому, Скадовську, Чаплинці і Чонгарі. Кількість виданих FM-частот збільшилася з 3-х до 29-ти.

Ми поступово запускали нові радіостанції, щоб окупаційна влада Криму не могла заглушити їх всі одразу.

Але наразі весь наявний резерв вичерпаний – ми використали всі вільні радіочастоти і замовили нові.

Щойно Національна рада отримує нові частоти в резерв – ми залучаємо до мовлення нові радіостанції.

 

 Чому все робиться так довго?!!

★ Процес розвитку телерадіомовлення доволі складний, оскільки передбачає виконання певних вимог законодавства і процедур, взаємодії різних органів державної влади, державних підприємств, координації з сусідніми державами (не державою-агресором), залучення приватних радіостанцій і Суспільного мовлення (з власних каналів в української держави лише військова радіостанція Армія-FM та телеканал іномовлення UA|TV).

Менш із тим, в рамках роботи Комісії при Мінінформі ми створили приклад ефективного державно-приватного партнерства:

☆ держава розробляє стратегічний план дій;

☆ держава замовляє і видає частоти;

☆ держава і бізнес будують інфраструктуру;

☆ Суспільне мовлення, державні, комунальні і приватні мовники отримують ліцензії і дозволи за спрощеною процедурою;

☆ оператори телекомунікацій закуповують і встановлюють обладнання.

Очевидною перемогою стало те, що наприкінці 2017 року парламент ухвалив, а Президент підписав закон про спрощену процедуру ліцензування телеканалів і радіостанцій, яка сьогодні передбачена лише для трьох регіонів:

☆ Донецької області;
☆ Луганської області;
☆ 6-ти районів Херсонської області, які межують з Кримом.

Цей закон суттєво прискорив проходження усіх необхідних процедур, які обмежували наші можливості, а також зняв зайвий фінансовий тиск з мовників.

 

 Коли кримський інформаційний простір буде українським?!!

★ Коли звільнимо Крим і повернемо собі всю телеком-інфраструктуру, яку захопив ворог.

А зараз ми присутні в інформпросторі півострова, завдяки сучасним технологіям, всіма телеканалами (супутник, інтернет) і частиною радіостанцій (АМ, супутник, інтернет).

 

 Що робити українській державі далі?

★ Розвивати українське телерадіомовлення на межі з Кримом. Фіксувати порушення, інформувати про них держави-союзників, розширювати і поглиблювати санкційний тиск на державу-агресора.

І, головне, не панікувати.

 

Джерело “Детектор медіа”