Що робити, аби Волинь мала доступ до українських телемовників
Член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Олег Черниш 23 березня взяв участь у конференції про шляхи розширення території покриття Волинської області українським телерадіомовленням.
Проведення цього заходу ініціював голова Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик. І це зрозуміло, адже нині майже 200 тисяч жителів Волині, особливо її північних районів, не мають змоги приймати передачі українських та місцевих телемовників ні в аналоговому, ні в цифровому форматах. Цей інформаційний вакуум, на жаль, заповнюють телеканали Білорусі, а через їхні передавачі – й Росії. Серед них є і програми, що заборонені для ретрансляції на території України, і це продовжує створювати загрозу в інформаційному просторі регіону.
Володимир Гунчик наголосив, що відповідне питання розглядалося й на засіданні Кабінету Міністрів України, куди він звертався на початку вересня 2014 року. Ухваленим рішенням передбачалося вжити невідкладних заходів для забезпечення прийому сигналів державного телерадіомовлення у населених пунктах Волинської області. Низці державних спеціалізованих інституцій було дано відповідні доручення. І хоч нині на календарі березень 2016-го, та до вирішення проблеми справа не доходить.
Зважаючи на агресивну інформаційну війну, яку веде РФ проти України, не можна допустити, щоб процес прорахунку частот, конверсії і ліцензування в прикордонній із Білоруссю смузі Волинської області затягнувся на багато місяців, а то й років.
Голова ОДА сказав, що інформаційна безпека не менш важлива, ніж створення передумов для формування Збройних Сил. А ситуація, що склалася в області, «створює небезпечний прецедент для інформаційного впливу і промивання мізків наших мешканців з боку сусідів». Тому, заявив він, після майже дворічного листування із міністерствами та відомствами ми спільно напрацюємо реальний та дієвий механізм покриття області сигналами місцевих та загальнодержавних телемовників.
Рішучу позицію губернатора підтримав і перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик.
Виступаючи перед присутніми, член Національної ради Олег Черниш повідомив, що в регуляторному органі добре усвідомлюють негативні наслідки таких загроз в телерадіопросторі України. І ця проблема стосується не тільки Волині. Під впливом російського пропагандистського ефірного наземного телемовлення перебувають жителі Рівненської, Житомирської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Миколаївської, Херсонської та Одеської областей. Зрозуміло, що від телепрограм агресора не відгородишся парканом по всьому периметру північно-східного та південного кордону. Тому для забезпечення повноцінного покриття цифровим мовленням Національна рада ще в серпні 2014 року замовила в ДП «Український державний центр радіочастот» прорахунок частотних присвоєнь для цифрового мовлення в стандарті DVB-T2 для 329 населених пунктів, серед них 10 у Волинській області. Ще одним рішенням Національної ради (№ 659 від 07.05.2015) цей список розширено до 12 населених пунктів. Як тільки це замовлення буде виконано, регуляторний орган оперативно оголосить конкурс і видасть переможцям ліцензії на цифрове мовлення.
Учасники конференції переглянули презентаційний фільм «Волинь – територія НЕмовлення», підготовлений журналістами місцевої філії НТКУ.
Думками з приводу вирішення цього важливого питання, поділилися генеральний директор ДП «Український державний центр радіочастот» Володимир Корсун, директор департаменту радіотехнологій Концерну РРТ Володимир Дейко, начальник управління телебачення і радіомовлення Державного комітету телебачення та радіомовлення України Микола Білоус, директор Волинської філії Концерну РРТ Сергій Семерей та інші.
У роботі конференції також взяли участь представники Національної ради у Волинській та Рівненській областях Степан Родич і Дмитро Тарасюк, директори філій Концерну РРТ у Львівській, Івано-Франківській та Рівненській областях.
За результатом конференції ухвалено резолюцію, в якій ідеться про першочерговий прорахунок частот для Волині і запровадження на території області пілотнного проекту зі 100-відсотковим забезпеченням населення краю цифровим мовленням з подальшою розбудовою мережі цифрового телебачення. Відповідне звернення буде передано до Президента України, Верховної Ради, Кабінету МіністрівУкраїни.