Швейцарці й далі готові сплачувати абонплату за незалежне суспільне телебачення і радіо - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Швейцарці й далі готові сплачувати абонплату за незалежне суспільне телебачення і радіо

4 березня у Швейцарії відбувся загальнонаціональний референдум, на якому населення визначалося, чи треба скасувати обов’язкову плату за суспільно-правові медіа. Попередні висновки науково-дослідного інституту gfs.bern –приватний інститут  прикладних досліджень у галузі політики та комунікації Швейцарії – свідчать, що понад 70 відсотків учасників референдуму висловилися за те, що готові платити за незалежне суспільне мовлення, повідомило радіо «Deutsche Welle».

Для всіх швейцарців і тих, хто дивиться та слухає  суспільно-правові медіа, і  тих, у кого навіть немає вдома приймачів, сума обов’язкової абонплати з 2019 року становитиме 365 франків (316 євро), нині кожне домогосподарство  щорічно перераховувало центру абонентської плати Billag 451 франк (390 євро). Таким чином, сума абонплати зменшиться на 86 франків або 74 євро.

Отже, більшість населення Швейцарії, проголосувавши на референдумі, визнали необхідність підтримки незалежного якісного мовлення, яке забезпечує Швейцарська суспільно-правова телерадіокомпанія SRG (Schweizerische Radio – und Fernsehgesellschaft), до якої входять сім телеканалів і 17 радіостанцій.

Ці мовники  поширюють свій сигнал на чотири культурно-мовних регіони країни. SRG  дбає, аби навіть нечисленні за кількістю населення територіальні громади мали доступ до суспільних мовників, тому фінанси розподіляються з урахуванням цих потреб. Приблизно третина коштів, що надходять від домогосподарств у німецькій Швейцарії, передається потім на потреби суспільних електронних ЗМІ в італійсько- і франкомовних  прикордонних районах Конфедерації. Цікавим є і той факт, що певна частина коштів із загальної суми від цього податку перераховується приватним медіа.

В Україні, яка рік тому реформувала державне мовлення в суспільне, створивши ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», фінансування для потреб НСТУ передбачене в Державному бюджеті.  На жаль, цього року сума фінансування українського суспільного мовника,  усупереч встановлених законом 0,2% від надходжень до  Державного бюджету, становить  удвічі менше.  Це створює загрози успішному розвитку НСТУ. Ці виклики обговорювалися нещодавно вітчизняними й міжнародними експертами на круглому столі «Mоделі фінансування суспільного мовлення: міжнародний досвід і український контекст», організованому ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» спільно з Офісом Ради Європи в Україні в межах проекту «Зміцнення свободи медіа та створення системи суспільного мовлення в Україні», Європейською мовною спілкою, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерством інформаційної політики України, громадськими організаціями «Детектор медіа», «Центр демократії та верховенства права» та «Інститут масової інформації».

 

Ілюстрація з сайту srgssr.ch

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше