Телеканал «Здоровье» має сплатити штраф понад сто тисяч гривень через мову ворожнечі в ефірі - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Телеканал «Здоровье» має сплатити штраф понад сто тисяч гривень через мову ворожнечі в ефірі

Національна рада  розглянула на засіданні 13 січня результати позапланової безвиїзної перевірки телеканалу ТОВ «ТРК «Здоров’я», м. Одеса, яке провадить цифрове телевізійне мовлення з логотипом «Телеканал «Здоровье». Регулятор визнав, що в  ефірі телеканалу поширювалася мова національної ворожнечі і ненависті. Законодавство передбачає за такі порушення санкцію «стягнення штрафу», для цього мовника це становитиме 100 480,56 грн.

Перевірка проводилася на підставі моніторингу мовлення телеканалу за 1 і 8 вересня 2021 року.  

1 вересня телеканал транслював передачу «Український формат». У студії ведучі Діана Панченко і Ростислав Сухачов  спілкувалися з народним депутатом України ІХ скликання Іллею Кивою. Політик у своїх висловлюваннях не лише поширював пропагандистські меседжі країни-агресора та зневажливі міркування про окремих політиків і людей, які підтримують їхні переконання, а й прямо висловлював радикальні заклики:  

«Но пришли такие фундаментальные аферисты, прохиндеи, а я считаю их предателями Родины, и рано или поздно мы поставим их к стенке… не-не-не, без преуменьшений, а я говорю порошенки, яценюки, турчиновы, которые заявили о том, что, оказывается, Украина обязана отказаться от российского газа, чтобы стать энергетически независимым государством. И вот за семь лет этой бездумной, а я считаю предательской позицией, мы фактически уничтожили окончательно экономику, мы уничтожили свой бюджет, мы поставили на границу выживания наш украинский народ…»

Такі заяви можуть бути сприйняті аудиторією як непрямий заклик до насильницьких дій і погроз і до окремих представників політичних партій, і до інших громадян, які мають переконання і судження, відмінні від тих, які Ілля Кива пропагує.

Ведучі передачі не зробили навіть спроби запобігти чи припинити таку риторику гостя. Ця позиція Іллі Киви не була збалансована репліками, коментарями, критичними запитаннями ведучих, не прозвучало жодної  альтернативної точки зору.

Подібні факти поширення тлумачень, що здатні розпалювати в суспільстві ворожнечу і ненависть, були виявлені в ефірі телеканалу і 8 вересня. В однойменній передачі з тими самими ведучими народний депутат України ІХ скликання Олег Волошин виголосив свою «концепцію» ненависті українців до росіян, поділивши українських громадян за територіальною ознакою.

Він безапеляційно заявив, що ставлення українців до росіян залежить від території проживання громадян України. На його думку, українці, що мешкають у центральних, а тим паче в західних регіонах України, мають «природну», «ментальну», «історичну» ненависть до жителів Російської Федерації. І навпаки – громадяни східних областей, зокрема Донецької і Луганської, жодної неприязні до мешканців північного сусіда не відчувають. Він ще й дивується, чому ж  жителі особливо центральної України погано ставляться до свого північного сусіда. Складається враження, що в уявленнях пана Волошина взагалі не існує збройного вторгнення  Російської Федерації на українські території.

Ось одна з його цитат: «Есть часть общества, которая априори понимает трагедию происходящего и готова к компромиссу и примирению…, люди с Донбасса, у которых там близкие, у которых близкие в России. А есть часть общества – центральная Украина, я не говорю про западную, тех вообще там не разагитировать. На западной просто многие бы ненавидели Россию, даже если бы Россия не только Крым не забирала, еще и Кубань бы подарила, але все рівно б ненавиділи Москву за що-небудь. Вот центральная, которая все равно почему-то… ненавидит Москву большевистскую или царскую и какую-либо еще».

Олег Волошин упродовж передачі неодноразово підтверджує тези російської пропаганди. Його висловлювання об’єктивно збігаються з пропагандистською концепцією існування в Україні «громадянської війни», спричиненої нібито спротивом російськомовного населення Автономної Республіки Крим та східних регіонів проти «тотальної українізації», «державного перевороту» тощо. Такі твердження підживлюють в інформаційному полі України наративи російської пропаганди про русофобію, які залишаються важливими інструментами російської політики втручання у внутрішні справи інших держав, формують суспільну думку про те, що громадяни України, які мешкають у східних областях України, є більш спорідненими з «братнім» російським народом.

Такі висловлювання мають ознаки розпалювання ворожнечі між різними групами громадян за територіальним принципом і можуть провокувати їх на агресивні дії. Подібна риторика здатна активізувати соціальні процеси й поглибити конфлікти, що вже спричинені гібридною війною. 

Ведучі так само, як і в ефірі 1 вересня, порушуючи журналістські стандарти, на твердження Олега Волошина належним чином не відреагували, вони не викликали в них жодних застережень чи запитань. Таким чином, працівники телеканалу не побажали дотримуватися ідеологічного й політичного плюралізму та свідомо спряли поширенню в ефірі необ’єктивної, незбалансованої інформації, яка може сформувати у глядача негативні стереотипи, стигматизувати аудиторію тощо. 

Під час розгляду цього питання на засіданні представник ліцензіата заявив, що телеканал «Здоров’я» проводив із цього питання збори редакційної ради, на яких детально обговорювалися результати перевірки, і не погодився з висновками регуляторного органу та не визнав порушення.

Члени Національної ради, розглянувши результати перевірки, визнали, що в ефірі ТОВ «ТРК «Здоров’я» 1 і 9 вересня 2021 року було наявне розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, що є порушенням  абзацу четвертого частини другої статті 6, пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». До мовника відповідно до статті 72 цього ж Закону застосовано санкцію «стягнення штрафу». Сума штрафу  становить 25% розміру ліцензійного збору, нарахованого компанії за видачу ліцензії, для цього мовника – 100 480,56 грн. Упродовж місяця ліцензіат має сплатити штраф до державного бюджету України і із дня набрання чинності рішенням Національної ради увідповіднити свою діяльність вимогам законодавства.

Це друга санкція, що була застосована до  телеканалу «Здоровье» останнім часом. 12 серпня 2021 року мовник отримав від регулятора санкцію «оголошення попередження». Було визнано, що компанія у своїй діяльності припустилася порушення рекламного законодавства, не дотрималася програмної концепції мовлення і неналежним чином подавала дані про програми і передачі.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше