Телеканалу «Інтер» оголошено попередження за порушення законодавства щодо захисту прав дітей - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Телеканалу «Інтер» оголошено попередження за порушення законодавства щодо захисту прав дітей

9 листопада Національна рада розглянула матеріали позапланової перевірки ПрАТ «Телеканал «Інтер», м. Київ, і ухвалила рішення застосувати до мовника санкцію «оголошення попередження». Розглядалося питання про трансляцію телеканалом 10 і 13 жовтня випусків програми «Стосується кожного» за участі 12-річної мами із Львівщини.

Оскільки зазначена передача отримала значний резонанс, на засіданні Національної ради були присутні представники громадськості, медіа, народні депутати.

Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк зачитала звернення до регуляторного органу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в якому йдеться про порушення телеканалом права дитини на повагу до її приватного і сімейного життя, її гідності.

Заступник шеф-редактора «Детектора медіа» Мар’яна Закусило представила позицію громадської організації «Детектор медіа», яка також зверталася до Національної ради із заявою перевірити дотримання ПрАТ «Телеканал «Інтер» норм законодавства і вжити заходів у межах компетенції.

Вона акцентувала увагу на соціальній відповідальності медіа, а особливо телебачення. «Враховуючи великі рейтинги, які має телеканал «Інтер», враховуючи обсяги охоплення, телеканалам, зокрема «Інтеру», потрібно бути вдвічі більш соціально відповідальними, ніж іншим медіа. Удвічі ретельніше підходити до всіх таких болючих тем, які зачіпають інтереси конкретної дитини і які можуть зламати долю конкретної дитини», – висловилася М. Закусило.

На юридичному аспекті питання зупинився юрист Центру демократії та верховенства права Максим Дворовий. Він роз’яснив позицію Незалежної медійної ради, яка також на своєму засіданні розглядала зазначені випуски передачі «Стосується кожного» і ухвалила власне рішення. Зокрема, він говорив про порушення принципу приватності як породіллі і її дитини, так і родичів її сім’ї. «Достатньо розвиненим є стандарт, який зазначений у практиці Європейського суду з прав людини: якщо дитина або її батьки не є публічними особами, то не можна вважати, що розкриття особистих даних дитини якимось чином є необхідним для розуміння певних деталей справи. На нашу думку, при висвітленні цієї теми, як мінімум мусила б бути забезпечена приватність як 12-річної дівчинки, так і її дитини. Тобто їхні дані ідентифікаційні не мусили би бути показані в ефірі, і про це не мусило би говоритися на загальнонаціональних медіа», – сказав він. Максим Дворовий також наголосив на порушенні журналістської етики ведучим програми, який фактично вів допит дитини у прямому ефірі.

Член Незалежної медійної ради Костянтин Квурт говорив про естетично-культурний аспект цієї ситуації. «Ніде в Європі я не бачив подібного цьому. І це означає, що група «Інтер» виходить із європейського інформаційного поля і наслідує російську журналістську культурну традицію», – зазначив він.

Зі свого боку юрист Ольга Мусійко, яка представляла інтереси телеканалу «Інтер», зауважила, що жодних порушень чинного законодавства у показі зазначеного ток-шоу телеканал не вбачає.

У цьому контексті народний депутат України Григорій Шверк запитав її, а яка ж у неї позиція щодо етично-морального боку цієї справи, і відповіді на це питання не прозвучало. Тому він зауважив, що навіть такий таблоїд, що належить до найжовтішої преси Великої Британії, «The Sun», пишучи про «телевізійну ганьбу» українського мовника, закрив обличчя неповнолітньої мами, тим самим забезпечивши її конфіденційність. А телеканал навіть не припустив думки, що десь помилився.

Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк заявила, що в жодному разі не можна приносити в жертву дитину заради будь-яких суспільних інтересів, про які говорить пані Мусійко.

Також вона нагадала про створену в регуляторному органі робочу групу, яка опікується питанням захисту прав дітей у медіа. Адже на її засіданнях обговорювалися найрізноманітніші питання щодо висвітлення такої чутливої теми, як сексуальне насильство над дітьми. І лише «Інтер Медіа Груп» не підписала першого саморегулівного акта й відмовилася від подальшої участі в робочій групі. Таким чином, на думку Ольги Герасим’юк, представники групи «проігнорували професійний підхід, запроваджений на ринку», адже попри різноплановість політичних поглядів телеканали досягли погодження із зазначених питань. Вона запросила представників «Інтера» приєднатися до робочої групи і брати участь у розробці спільних актів. Бо головне, що це дасть, – учасники чутимуть аргументацію, мотивації і пояснення при розгляді обговорюваних аспектів. І, до речі, одна із тем, які найближчим часом розглядатиме робоча група, стосуватиметься професійної відповідності психологів, які беруть участь у ток-шоу.

Національна рада визнала порушення ПрАТ «Телеканал «Інтер» абзацу восьмого частини другої статті 6, частини п’ятої статті 28, частини другої статті 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і оголосила компанії попередження.

«На жаль, – сказав голова Національної ради, – це не та санкція, яку б хотілося застосувати у цьому випадку. Але такий закон». Надалі регулятор дуже ретельно моніторитиме дотримання телеканалом норм закону в цій частині.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше