Триває розробка системи позначок для захисту дітей від шкідливого контенту
У четвер, 12 липня, в приміщенні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення відбулося засідання керівників на координаторів підгруп за напрямами діяльності в межах Міжвідомчої робочої групи з розробки та впровадження національної системи позначок для захисту дітей від інформації, що може шкодити їхньому здоров’ю і розвитку. В ньому взяли участь керівник наукової підгрупи Любов Найдьонова та координатор Людмила Василенко, керівник юридичної підгрупи Олег Шосталь та координатор Олена Ракіна, а також керівник інформаційно-освітньої підгрупи Павло Моісеєв та її член Ольга Сєдова.
Учасники засідання обговорили робочі питання, серед яких уточнення календарного плану роботи Міжвідомчої робочої групи та першочергових завдань підгруп за напрямами. Вони ознайомилися з інструментарієм, за допомогою якого проводитиметься дослідження на всеукраїнській вибірці батьків дітей різного віку, висловили свої зауваження і побажання.
Керівники підгруп вирішили, що результати цього дослідження будуть презентовані 31 серпня ц.р. на черговому засіданні Міжвідомчої робочої групи. Саме на основі отриманих результатів надалі формуватимуться технічні завдання, які стануть обов’язковими умовами конкурсу графічних зображень для художників, які будуть створювати піктограми. Потім науковці планують переходити до щільної роботи над створенням опитувальника і цілісної системи маркування, оскільки там необхідно визначати критерії, які будуть пов’язані із станом глядацької батьківської аудиторії.
Любов Найдьонова, заступник директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, повідомила, що науковці розробили анкети, в які включили цілу низку питань, що характеризують поведінку дитини. «Коли батьки відповідатимуть про свою дитину (а в нас вибірка буде диференційована за віком), ми будемо бачити, як вони її розцінюють з точки зору того, як вона сприймає телебачення. Ми включили сюди все те, що слугує критеріями для прийняття рішення в експертній системі – частота, гумористична форма, конкретні ризики тощо», – зазначила психолог.
Вона також поінформувала, що спочатку було визначено 12 ризиків, але цей перелік розширено з огляду на розуміння батьками ймовірних небезпек. «Таким чином, ми матимемо інформацію про уявлення батьків щодо того, як зробити телебачення безпечним для їх дітей, про що повинні попереджати позначки – про зміст чи про вік. На основі даних цього дослідження буде створено технічне завдання», – підсумувала Любов Найдьонова.
Під час засідання було окреслено пріоритети щодо можливості залучення іноземних експертів на всіх етапах роботи Міжвідомчої робочої групи. «Зокрема, ми бачимо для себе першочерговими завданнями – глибинне вивчення міжнародного досвіду щодо навчання фахівців, які працюватимуть з системою маркувальників відеопродукції. І так само окреслення кроків щодо розробки створення веб-сайтів і просвітницької кампанії для громадськості», – зауважила керівник проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Сприяння європейським стандартам в Українському медійному середовищі» Ольга Сєдова. Також вона запропонувала залучити міжнародних експертів-дослідників, які допомагатимуть українським дослідникам та надаватимуть консультації.
Довідково. Міжвідомча робоча група з розробки та впровадження національної системи позначок для захисту дітей від інформації, що може шкодити їхньому здоров’ю і розвитку створена за рішенням Національної ради 8 лютого 2012 року. Мета Міжвідомчої групи – упродовж короткого часу розробити національну систему захисту дітей від потенційно шкідливого контенту медіа та впровадити її на всіх українських телевізійних каналах. За цей час відбулося два робочих засідання, 19 березня та 26 квітня та круглий стіл 29 травня.