У Національній раді проходить експертний семінар «Прозорість медіа-власності: питання регулювання»
17 – 18 листопада в Національній раді проходить експертний семінар «Прозорість медіа-власності: питання регулювання», організований Спільною програмою Ради Європи та Європейського Союзу «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні». Метою заходу є обговорення та напрацювання ефективних механізмів реалізації ухваленого закону щодо прозорості медіа-власності.
17 – 18 листопада в Національній раді проходить експертний семінар «Прозорість медіа-власності: питання регулювання», організований Спільною програмою Ради Європи та Європейського Союзу «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні». Метою заходу є обговорення та напрацювання ефективних механізмів реалізації ухваленого закону щодо прозорості медіа-власності.
4 жовтня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів держаної політики у сфері телебачення і радіомовлення», яким на Національну раду покладено обов’язок розробки Порядку подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності, а також затвердження відповідних форм документів. Таким чином, Національна рада є відповідальною за реалізацію зазначеного закону на практиці. Саме належна імплементація законодавчого акта є найбільшим викликом у процесі оприлюднення інформації про структуру власності засобів масової інформації.
Завдання, покладене на Національну раду, вимагає специфічних знань та умінь працівників, які виконуватимуть цю роботу. Від того, як буде організовано увесь процес, наскільки зрозумілими і чіткими будуть всі організаційні та технічні аспекти імплементації закону, залежить і репутація регулятора, і стосунки з гравцями телерадіоінформаційного простору, і, що особливо важливо, від цього залежить можливість громадян знати, хто є справжніми власниками тих чи інших каналів, а відтак і розуміти, чи довіряти інформації, яку вони поширюють.
Голова Національної ради Юрій Артеменко подякував Раді Європи за підтримку та реалізацію важливих для країни проектів. Для вітчизняного регуляторного органу телерадіосфери вкрай важливо повчитися у міжнародних практиків і експертів та у вітчизняних фахівців, які вже мають певний досвід упровадження норм, які стосуються прозорості власності.
Під час презентації та обговорення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів держаної політики у сфері телебачення і радіомовлення» заступник голови Національної ради Уляна Фещук зосередила увагу присутніх на його вадах та колізіях. Також розповіла про напрацьований регулятором проект Порядку подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності.
Слушні зауваження та пропозиції, а також аналіз вітчизняного законодавчого акта були зроблені експертами Ради Європи Жаном-Франсуа Фурнимоном і Кахі Курашвілі. Крім того, було заслухано інформацію про досвід і практику Національного банку України щодо запровадження прозорості структури власності. Експерт Ради Європи, який раніше очолював відповідний відділ Нацбанку Олександр Бевз, озвучив слушні поради як практичного, так і юридичного характеру, які допоможуть Національній раді більш якісно спрацювати в питанні розкриття власників медіа.
Про можливості регулятора стосовно реалізації закону і про те, як досягти виконання його норм мовниками, говорив Жан-Франсуа Фурнемон.
Керівник юридичного департаменту Національної комісії з питань зв’язку Грузії Кахі Курашвілі поділився досвідом своєї країни у впровадженні законодавчих ініціатив із цього питання. Зокрема, він зазначив, що в Грузії прозорість медіа передбачає три аспекти: прозорість власників, прозорість власності ЗМІ і їх фінансова прозорість. Він побажав українському регулятору надалі розвивати саме останній аспект. Також Кахі Курашвілі зауважив, що медіа-прозорість не є примхою. Суспільство має знати не з чуток, а реально, кому належить мовник, хто фундував початок його діяльності, хто і яким чином фінансує його діяльність. «Прозорість власності медіа – це основа свободи слова», – зазначив гість із Грузії.
Завтра експертний семінар буде продовжено. До обговорення заплановані теми стосовно відкритості і доступності даних, оприлюднення інформації про прозорість, робота у групах над практичними прикладами.