У вересні українська мова звучала в ефірі радіостанцій рідше, однак в межах Закону – нові результати моніторингу - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

У вересні українська мова звучала в ефірі радіостанцій рідше, однак в межах Закону – нові результати моніторингу

Національна рада оприлюднила нові результати щомісячного моніторингу 14 загальнонаціональних радіостанцій щодо дотримання мовної квоти. За останній місяць у «Русского радио Україна» зменшився обсяг ведення передач державною мовою на 26%, у «Нашого радіо» – на 25%, у «ХІТ ФМ» – на 20%», у «Шансон» – на 17%. І це далеко не повний перелік усіх мовників, які у вересні зменшили звучання української – про це на засіданні 13 жовтня повідомила членкиня Національної ради Олена Ніцко.

Результати моніторингу Національної ради засвідчують, що у вересні загальнонаціональний радіоефір відповідав вимогам статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо обов’язкової частки української мови. Кожна радіостанція виконує у своєму загальному обсязі мовлення квоту – не менше як 60% передач державною мовою та не менше як 35% пісень українською мовою.

Пісні 100% українською незмінно звучать на радіостанціях «Країна ФМ» і «Українське радіо». Наступними за їх кількістю в ефірі йдуть ще дві радіостанції Національної суспільної телерадіокомпанії України – «Радіо «Культура» – 84% і «Радіо «Промінь» – 83%. Найбільш рідко пісні у виконанні українською мовою у вересні можна було чути на радіостанціях «Шансон» – 39% і «Пятница» – 38%.  Їх обсяг майже граничний зі встановленою законом квотою.

Передачі 100% державною мовою ведуться у шести радіостанцій – «Країна ФМ», «Українське радіо», «Люкс ФМ», «Радіо «Промінь», «Радіо «Культура», «Kiss FM». У решти мовників також високі показники, які не перетинають позначки нижче 70%. У «Пятница» – 90%, «ХІТ ФМ» – 80%,  «Шансон» – 79%, «Радіо НВ» – 78%, «Перець ФМ» – 77%, «Наше радіо» і «Мелодія» – 75%,  «Русское радио – Україна» – 73%.

Однак попри високі показники та виконання вимог Закону все ж варто констатувати, що на початку нового ефірного сезону радіостанції демонстрували негативну динаміку щодо кількості української, особливо це стосується мови ведення передач. Ледь не вперше за багато місяців жодна радіостанція не збільшила обсягу ведення передач державною мовою і на 1%. Порівняно із серпнем цей показник знизився в половини загальнонаціональних радіостанцій  – у «Русское радио – Україна» на 26%, у «Наше радіо» на 25%, у «ХІТ ФМ» – на 20%, у «Шансон» – на 17%, у «Перець ФМ» – на 10%, у «Пятница» – на 6%, у «Мелодія» – на 1%.

Пісні української мовою також рідше звучали. Приміром, у суспільних радіостанцій – «Радіо «Культура» та «Радіо «Промінь», які у серпні показали найвищі показники, у вересні кількість пісень зменшилася в обох на 16%.

Докладніше про те, скільки пісень звучить в ефірі українською, як часто ведучі передач спілкуються державною мовою та чи змінився стан виконання мовної квоти порівняно з попереднім звітним місяцем – дивіться в інфографіках.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше