28 квітня 2021 року Європейський Парламент 52-ма голосами ухвалив новий Регламент ЄС щодо запобігання розповсюдженню терористичного контенту в Інтернеті (TERREG). Цей документ вважається затвердженим на пленарному засіданні без голосування.
Регламент дозволить владі будь-якої з 27 країн ЄС вилучати контент з інтернету, навіть якщо його розміщує третя сторона, протягом однієї години, не вимагаючи рішення суду. Законодавчий акт вважається необхідним для боротьби з інтернет-контентом, що поширюється терористами для розповсюдження своїх повідомлень, радикалізації та рекрутингу послідовників і безпосередньої терористичної діяльності.
Європейська Комісія вперше запропонувала текст законопроєкту у 2018 році після того, як зросло занепокоєння щодо ролі терористичного контенту в рамках серії атак саморадикалізованих нападників-одинаків у кількох містах Європи.
Відповідно до нового закону ЄС:
- платформи матимуть максимум одну годину для видалення позначеного контенту;
- освітні, дослідницькі, мистецькі і журналістські матеріали будуть захищені;
- немає загальних зобов’язань щодо моніторингу чи фільтрування контенту.
Новий регламент стосується такого контенту, як тексти, зображення, звукозаписи і відео, у тому числі прямі трансляції, які спонукають до терористичних правопорушень, вимагають їх вчинення або сприяють їм, містять інструкції щодо таких правопорушень або вимагають від людей участі в терористичних угрупуваннях. Відповідно до визначень злочинів, відображених у Директиві про боротьбу з тероризмом, новий законодавчий акт також охоплює матеріали, що містять вказівки щодо виготовлення і використання вибухових речовин, вогнепальної зброї та іншої зброї для терористичних цілей.
Провайдери послуг хостингу повинні будуть вилучити або заборонити доступ до позначеного терористичного контенту у всіх державах-членах протягом однієї години після отримання відповідної вказівки про видалення від компетентного органу.
Держави-члени несуть відповідальність за ухвалення на національному рівні норм стосовно стягнення штрафних санкцій, ступінь яких враховуватиме характер порушення і розмір відповідальної компанії. Водночас регламент встановлює найвищий рівень штрафних санкцій за неодноразове невиконання положень – у розмірі до 4% світового річного обороту компанії-порушниці.
Контент, завантажений для освітніх, журналістських, мистецьких чи дослідницьких цілей або використаний з метою підвищення обізнаності, за цими новими правилами не вважатиметься терористичним контентом.
Інтернет-платформи не матимуть загальних зобов’язань щодо контролю або фільтрування контенту. Однак, якщо компетентні національні органи встановлять, що провайдер послуг хостингу зазнає впливу від терористичного контенту, компанія повинна буде вжити конкретних заходів для запобігання його розповсюдженню. Провайдер послуг самостійно вирішує, яких конкретних заходів слід вжити. Закон також не передбачає зобов’язання щодо використання автоматизованих інструментів. Крім того, компанії повинні будуть публікувати щорічні звіти про прозорість з інформацією про заходи і дії, яких вони вжили для зупинення поширення терористичного контенту.
Доповідач Патрик Які (фракція «Європейські консерватори та реформісти», Польща) зазначив у офіційній заяві: «Терористи вербують, розповсюджують пропаганду та координують атаки в інтернеті. Сьогодні ми створили ефективні механізми, що дозволяють державам-членам вилучати терористичний контент протягом максимум години на території всього Європейського Союзу. Я твердо впевнений, що те, чого ми досягли, є хорошим результатом, який забезпечує баланс між безпекою і свободою слова та вираження в інтернеті, захищає законний контент та доступ до інформації для кожного громадянина ЄС, одночасно протидіючи тероризму шляхом співробітництва й довіри між державами».
Регламент набуде чинності на двадцятий день після публікації в Офіційному віснику. Він почне застосовуватися через 12 місяців після набуття ним чинності.
Джерело: вебсайт Європейського Парламенту