Уляна Фещук: Закон про квоти україномовних пісень на радіо є компромісним
16 червня Верховна Рада України внесла зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» стосовно частки пісень у радіоефірі українською мовою. Ухвалений законопроект враховує інтереси всіх зацікавлених сторін, вважає заступник голови Національної ради Уляна Фещук.
Історія ухвалення законопроекту, який би регулював звучання в ефірі україномовних пісень, доволі тривала. Сторони – органи влади, радіокомпанії, автори і виконавці, слухачі – часто стояли на різнополюсних позиціях. Ухвалений сьогодні Парламентом законопроект здебільшого враховує інтереси всіх. «Фактично законодавець почув усіх», – каже Уляна Фещук. І Національна рада доклала до цього максимум зусиль, оскільки активно брала участь в обговоренні законопроекту. Загалом ухвалення закону було викликане потребами суспільства. І оскільки ринок самостійно не зміг відреагувати на них, законодавець був змушений втрутитися і врегулювати це питання, зазначає вона.
Фахівці Національної ради, які долучилися до узгодження двох законопроектів, максимально сприяли тому, щоб було досягнуто консенсусу між запитами суспільства, індустрією і законотворцями. Нинішнє суспільство вимагає більше вітчизняного музичного продукту, індустрія нарікає на нестачу якісної української музики різних форматів, а законодавець має відстоювати національні інтереси в усіх сферах. Тому було обрано поетапний шлях уведення квот на україномовні пісні та обов’язкового обсягу звучання в ефірі радіостанцій державної мови.
Основні новели, введені в законодавство:
- у часових проміжках із 07:00 до14:00 і з 15:00 до 22:00 квота пісень українською мовою в ефірі радіостанцій має становити 35%. Вона впроваджується упродовж трьох років – перший рік після набуття чинності законом цей обсяг становитиме 25%, другий рік – 30%, третій рік – 35%;
- для радіостанцій, де відповідно до ліцензій 60% продукту звучить мовами Європейського Союзу, встановлено квоту на пісні українською мовою 25%. Ця норма може бути використана вузькоформатними радіостанціями, яким важко підібрати відповідні твори українською;
- встановлено 60-відсотковий добовий обсяг ведення передач державною мовою, у тому числі новинно-аналітичних блоків, розважальних передач, дикторами, ведучими. Ця квота вводиться також поступово: упродовж першого року такий обсяг має становити 50%, другого – 55%, третього – 60%.
Національна рада сподівається, що ухвалення змін до законодавства про телебачення і радіомовлення буде стимулом для артистів і композиторів створювати якісний музичний продукт українською мовою.
Закон набуває чинності через чотири місяці з дати його оприлюднення.