Які основні завдання та виклики в інформаційному просторі Чернігівської області, як читати новини і не наражатися на небезпеку, особливості поширення інформації в умовах введення карантину та основні аспекти роботи в соціальних мережах. – Саме ці питання стали ключовими в навчальному семінарі «Безпека інформаційного простору», який днями пройшов у Чернігові.
- Про телерадіопростір і головні питання інформаційної безпеки розповіла представниця Національної ради в Чернігівській області Ірина Сенченко.
- Практичні поради про те, як читати новини і не наражатися на небезпеку надала медіа-експертка Інституту Масової інформації, секретариня Комісії з журналістською етики Ірина Земляна.
- А особливості інформаційної безпеки в умовах епідеміологічної ситуації та введення карантину висвітлила Оксана Яцюк – голова ради Подільського центру соціальних технологій.
- Зупинились учасники і на основних аспектах роботи у мережі Фейсбук разом із Валерієм Сорокіним- начальником відділу співпраці зі ЗМІ Департаменту інформаційної діяльності Чернігівської ОДА.
Семінар організовано Чернігівським центром підвищення кваліфікації спільно з представником Національної ради в Чернігівській області і Департаментом інформаційної діяльності Чернігівської облдержадміністрації. Участь у семінарі дистанційно взяли начальники відділів (завідувачі секторів) інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрацій, Чернігівської, Ніжинської, Прилуцької, Новгород-Сіверської міських рад, керівники і спеціалісти (відділів, секторів) апаратів виконкомів рад ОТГ Чернігівської області, відповідальних за розміщення інформації. Загалом – 125 учасників.
«Протяжність чернігівської ділянки державного кордону становить 459 км, з яких 224 км – межа з Росією, а 235 км – з Білоруссю. Особливістю інформаційного простору Чернігівщини є багаторічне засилля як російських, так і білоруських каналів. Захист інформаційного простору для Чернігівщини як прикордонного регіону – одне з найважливіших питань. Саме тому Доктрина інформаційної безпеки України для нас – настільна карта», – наголосила представник Національної ради в Чернігівській області Ірина Сенченко.
Вона окреслила учасникам семінару повноваження медіарегулятора, розповіла про структуру телерадіопростору Чернігівської області та її особливості, зупинилася на заходах, які проводяться представником в контексті безпеки інформаційного простору. Це – і моніторинги діяльності провайдерів програмної послуги, мовлення телерадіоорганізацій регіону щодо недопущення поширення «мови ворожнечі», моніторинг прикордонного мовлення стосовно виконання Закону України «Про телебачення та радіомовлення», спільні з правоохоронними органами перевірки громадських закладів щодо показу недозволених для ретрансляції в Україні телеканалів.
«Завдання не лише прибрати з поля пропагандистський вплив, а й мати достойну протидію у вигляді вітчизняного мовника. Впровадження проекту «Мовлення громад», ініційованого Національною радою, – вагомий метод протидії засиллю пропагандистських телеканалів та радіопрограм на прикордонні. Так, лише у 2019 році для потреб радіомовлення Чернігівської області було проведено 5 конкурсів, на яких розподілено 14 FM-частот. Нині через карантинні заходи чекають на проведення конкурси на вільні радіоканали в містах – Седневі, Семенівці та селі Вертіївці. До речі, саме в законопроєкті «Про медіа» мовлення громад як третій вид мовлення поряд із комерційним і суспільним вперше виділений окремо в українському законодавстві», – наголосила Ірина Сенченко.
Медіа-експертка Інституту Масової інформації, секретариня Комісії з журналістської етики Ірина Земляна поінформувала учасників семінару про визначення «фейків», особливостей висвітлення інформації та важливості джерел в інформаційних новинах. Окрім цього, експертка продемонструвала результати досліджень ІМП щодо рейтингів онлайн-медіа, зупинилася на важливості перевірки джерел, кого вважати експертом і де шукати інформацію. Окремо Ірина Земляна розповіла про особливості висвітлення інформації у виборчий період.
Зі свого боку голова ради Подільського центру соціальних технологій Оксана Яцюк розповіла учасникам семінару про маніпуляції в медіа, подання фактів з оціночними судженнями. Вона розкрила рецепт «сендвічу правди», застерегла від «чорних лебедів» і дала цінні поради слухачам щодо поширення інформації в умовах дії карантину.
Як правильно убезпечити свій обліковий запис в соціальних мережах, чи є приватною сторінка посадовця та «скріншоти, які не горять» – про це учасники дізналися від Валерія Сорокіна, начальника відділу співпраці зі ЗМІ Департаменту інформаційної діяльності Чернігівської облдержадміністрації, обговорюючи аспекти роботи в мережі Фейсбук.
Наостанок Ірина Сенченко розказала про інформаційну безпеку в законодавстві про медіа. Зокрема, законопроєкт «Про медіа» містить окремий розділ, який визначає обмеження, пов’язані зі збройною агресією. Загалом законопроєкт передбачає всі складні процедурні моменти регулювання медіа, пов’язані з гібридною війною, що наразі ведеться проти України.