Відбулося обговорення саморегулівного документа «Висвітлення засобами масової інформації теми участі дітей у збройних конфліктах» - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Відбулося обговорення саморегулівного документа «Висвітлення засобами масової інформації теми участі дітей у збройних конфліктах»

 

26 вересня у Національній раді відбулося засідання Робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа, на якій  учасники обговорили  проект документа, що стосується висвітлення ЗМІ питань, пов’язаних зі збройними конфліктами на території України, й того, як уберегти дітей від травматизації через поширення інформації воєнної тематики. Після остаточного узагальнення всіх пропозицій документ буде презентовано для підписання мовниками.

Загалом робоча група обрала більш вузьку тему,  яка стосується саме участі дітей у подіях, які пов’язані із тимчасовою окупацією української території, з проекцією на воєнні ситуації, що відбуваються в усьому світі. Більш широкий контекст цієї теми вирішено віднести до узагальненого питання – висвітлення медіа насильства.

Між учасниками відбувся досить конструктивний діалог щодо уточнень деяких визначень та окремих пунктів документа. Зокрема, його розробники Любов Найдьонова й Ольга Большакова наголошували на тому, що загальна тональність цього, вже третього, саморегулівного акта, виробленого робочою групою, буде укладатися в загальну концепцію правил для медіа. Адже вже ні в кого не виникає запитань до того, що вироблення чітких, прийнятних для загальної більшості телерадіомовників стандартів, нині, як ніколи, на часі.

До роботи над цим проектом доєднався і директор департаменту новин групи «1+1 медіа» Сергій Попов, який, зокрема, підтвердив, що представники групи й надалі активно братимуть участь над опрацюванням саморегулівних документів,  і найближчими днями групою буде підписано Акт № 2 «Про висвітлення засобами масової інформації теми суїциду».

Керівник робочої групи, перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк подякувала всім учасникам за активну роботу. Пропозиції до проекту документа висловили представники груп «StarLightMedia» й «Україна». Під час дискусії всі визначення, до яких виникали запитання, були обговорені й погоджені учасниками.

Ольга Герасим’юк ще раз наголосила на тому, що всі напрацьовані робочою групою документи є саморегулівними, а отже, Національна рада не може застосовувати їх під час здійснення регуляторних повноважень. Це, на її думку,  великий плюс саме для виробників контенту, які можуть припускатися помилок, але водночас вони вже мають певний орієнтир для того, щоб вибудовувати свою роботу в тих стандартах, за якими працюють медіа у західних демократичних країнах.

Отже, найближчим часом усі пропозиції будуть узагальнені, й узгоджений Акт № 3 «Висвітлення засобами масової інформації теми участі дітей у збройних конфліктах» буде представлено для підписання представниками індустрії.

Також Ольга Герасим’юк анонсувала початок опрацювання наступного проекту, тема якого дуже важлива і надзвичайно складна  − насильство. Як його висвітлювати, як зробити так, щоб його показ не був надмірним. Це тема, до якої ще два роки тому робоча група не наважилася підступити, однак зараз є готовність розпочинати роботу.

Початковий проект, як уже не раз було, запропоновано розробити Любові Найдьоновій, докторові психологічних наук, заступнику директора Інституту соціальної та політичної психології НАПНУ.

Крім цього, Ольга Герасим’юк сказала, що регуляторний орган звернеться до партнера Національної ради з багатьох проектів – Офісу Ради Європи в Україні – з проханням допомогти із перекладом міжнародних документів, що стосуються стандартів висвітлення ЗМІ насильства.

Також вона нагадала учасникам, що недавно «Детектор медіа» опублікував матеріал «Десять порад для журналістів, які висвітлюють тему насильства»,  від якого також можна відштовхуватися при опрацюванні цієї теми.   

Перший заступник голови Національної ради запропонувала представникам тих телерадіоорганізацій, які мають бажання долучитися до опрацювань правил саморегулювання, приєднатися до робочої групи. Попередньо домовлено, що наступне засідання має відбутися в середині жовтня.

Довідково: З березня 2016 року в Національній раді діє Робоча група зі створення правил захисту дітей у медіа, до якої, окрім представників регулятора, входять фахівці медіа-сфери, психологи, громадські активісти. За цей час розроблено два спільних акти узгодження: Акт № 1 «Захист дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіа-виробництва» і Акт № 2 «Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду».

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше