Відеоролик, який показав телеканал «НАШ» у День Незалежності в 2020 році, розпалює в суспільстві ворожнечу – такий висновок регулятора - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Відеоролик, який показав телеканал «НАШ» у День Незалежності в 2020 році, розпалює в суспільстві ворожнечу – такий висновок регулятора

 Національна рада наклала штраф на ТОВ «НАШ 365» (логотип «НАШ»), м. Київ, у розмірі 114 067,50 грн за наявність в ефірі мовника закликів до розв`язання агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, поширених в ефірі телеканалу, підтверджених перевіркою щодо показу відеоролика «НАША (НЕ)ЗАЛЕЖНІСТЬ? НАШ ПОКАЖЕ».

У День Незалежності України 24.08.2020 в ефірі телеканалу зафіксовано неодноразову демонстрацію зазначеного відеоролика (хронометраж – 53 секунди, загалом 14 разів), виробленого у художньому, образотворчому жанрі без тексту в супроводі звуку метронома.

До відеоролика підібрано документальні кадри, у яких переважають сцени насилля, демонстрація зброї, що стріляє, сутички протестувальників із поліцією, демонстрації під різними гаслами. У такий спосіб у телеглядачів може створюватися враження, що це є вичерпний перелік подій майже 30-річної історії країни. Зазначений відеоматеріал створює негативний образ «невдалого» вибору під час Всеукраїнського референдуму 1991 року, а всі творчі засоби, використані у відеоролику, спрямовані на розпалювання ворожнечі, на ескалацію ненависті.

У зазначеному ролику об’єктом маніпуляцій стає Державний прапор. Він з’являється  у кадрі 13 разів протягом 53 секунд поряд із підібраними кадрами соціальної нестабільності, таким чином створюючи враження, що всі ці сумні події відбувалися під синьо-жовтим прапором.

Поширення такого відеоматеріалу саме під час державного загальнонародного свята Дня Незалежності України має значний дискримінаційний потенціал щодо  вибору на Всеукраїнському референдумі у грудні 1991 року, коли  Україна здобула незалежність. Таким чином, трансляція цього ролика може створювати напруженість, розпалювати ворожнечу між різними групами населення України, підбурювати до насилля й створювати загрози конституційному устрою та громадському порядку.

За порушення вимог абзацу четвертого частини другої статті 6 та пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передбачено  згідно із частиною восьмою статті 72  цього Закону передбачено санкцію «стягнення штрафу». Компанія має сплатити його до державного бюджету упродовж місяця.

Цього ж дня, телеканал отримав від регулятора ще кілька санкцій –  «оголошення попередження»  і «стягнення штрафу» за поширення в  ефірі закликів до розв`язання агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті. Порушення стосувалися ефіру телеканалу, де  брав участь представник так званої ЛНР Родіон Мірошник,  та проведення інтерактивного голосування із пропозицією українським глядачам відповісти на запитання, чи «Володимир Путін заслуговує на Нобелівську премію миру?».

Також Національна рада 28 квітня не переоформила ліцензію  телеканалу «НАШ» щодо зміни докладних характеристик каналу мовлення і введення додаткового супутникового ретранслятора, зважаючи на велику кількість порушень та низки нез’ясованих питань щодо мовлення  цієї компанії на супутнику.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше