До відключення аналогового телебачення залишилося 5 днів (ОНОВЛЕНО)
Національна рада провела 26 липня в агентстві Укрінформ прес-конференцію, присвячену переходу країни на цифрове телевізійне мовлення. У заході взяли участь голова Національної ради Юрій Артеменко, відповідальний секретар Олександр Ільяшенко і член Національної ради Сергій Костинський.
Члени Національної ради пояснили журналістам, що вимкнення аналогової радіотехнології українського телебачення, відповідно до Плану використання радіочастотного ресурсу України, розпочинається 31 липня з Києва та Кіровоградської області. Ці регіони під час засідань Міжвідомчої координаційної групи з впровадження в Україні цифрового телевізійного мовлення при Держспецзв’язку були визнані як найбільш підготовлені до переходу на цифру. Остаточний перехід українського телебачення на цифрові стандарти мовлення відбудеться 31 серпня 2018 року.
Національна рада внесла пропозиції до Кабінету Міністрів України щодо необхідності збереження аналогового мовлення на територіях з особливим режимом мовлення, на прикордонні, де існують ризики інформаційного впливу країни-агресора, для суспільного мовника (НСТУ) та місцевих і регіональних компаній, які не мають ліцензій на цифрове мовлення. Одну із пропозицій – про збереження аналогового мовлення на територіях з особливим режимом мовлення – вже враховано під час внесення змін до постанови Уряду від 18 липня. На переконання Національної ради, інші пропозиції також будуть враховані.
На думку голови Національної ради, перехід на цифрове мовлення буде непростим процесом. Він зазначив, що багато чинників спонукають зробити цей крок саме зараз: це і виконання міжнародних зобов’язань, і необхідність забезпечення більш якісного зображення 32 каналів у безкоштовному форматі для населення, і звільнення частот під інші напрями – FM-радіо чи мобільний зв’язок. Ці фактори Юрій Артеменко назвав плюсами переходу на цифру. Серед мінусів – відсутність досвіду. Тому для першочергового відключення аналогу було обрано лише два регіони — Київ і Кіровоградську область, щоб перед відключення аналогу по всій країні була можливість протестувати цю технологію, а також з’ясувати усі можливі ризики із забезпеченням тюнерів, покриттям білих плям тощо.
Голова Національної ради зауважив, що з метою інформування населення щодо переходу на цифру, уже тривалий час в ефірі вітчизняних телеканалів щодня транслюються соціальні ролики, кожен з яких створила окрема медіа-група. Він також подякував їм за активну підтримку в інформаційній кампанії.
Таким чином, вже 1 серпня всі глядачі в Києві й Кіровоградській області, які отримували аналоговий сигнал з ефіру й мають телевізори старого зразка, не зможуть без спеціального обладнання (телетюнерів) переглядати телевізійні програми.
Відповідальний секретар Національної ради Олександр Ільяшенко повідомив, що у місті Києві під аналогове ефірне мовлення було задіяно 18 передавачів. Усі радіоелектронні засоби мовлення (РЕЗ) розміщено на вежі Концерну РРТ. Вимикаються передавачі 12-ти телекомпаній загальнонаціонального мовлення: «1+1», «Інтер», «Україна», «ПРЯМИЙ», «ICTV», «НТН», «М1», «ТЕТ», «5 канал», «СТБ» «Новий», «К1».
Мовлення Національної суспільної телерадіокомпанії та місцевих/регіональних мовників, які не мають ліцензії на цифрове мовлення, триватиме. Таких мовників у Києві п’ять: ТОВ «Гравіс-Кіно» (логотип «2+2»); ТОВ «ТРК «Академія» (логотип «ПРАВДА ТУТ Київ»); ТРК «Сатурн» у формі ТОВ (логотип «ПРАВДА ТУТ Kyiv»); ТОВ «Гравіс» (логотип «ПЛЮСПЛЮС»); ТОВ «ТРК «Купол» (логотип «ПЕРШИЙ КИЇВСЬКИЙ ТЕЛЕКАНАЛ»).
У Кіровоградській області аналогове мовлення здійснюється в 20 населених пунктах. Буде припинено поширення аналогового сигналу 13-ти телекомпаній загальнонаціонального мовлення: «1+1», «Інтер», «Україна», «ПРЯМИЙ», «ICTV», «НТН», «М1», «ТЕТ», «5 канал», «СТБ» «Новий», «К1», «МЕГА», та однієї місцевої компанії, яка має ліцензію на цифрове телемовлення, – ТОВ «ТРК «TTV» (логотип «TTV») у Кропивницькому.
Так само, як і в Києві, триватиме мовлення НСТУ та місцевих/регіональних компаній, які не мають ліцензії на цифрове мовлення, а саме: ТРК «Гравіс-кіно» (логотип «2+2») у Гайвороні і ТРК «Стимул» (логотип «2+2 TБ-Стимул») у Кропивницькому.
Регуляторний орган заздалегідь провів наради з представниками влади та ЗМІ в обласних центрах із питань переходу на цифру. Крім того, велику роз’яснювальну роботу постійно ведуть представники Національної ради в областях. Національна рада звернулася до найбільших виробників обладнання для прийому цифрового сигналу з проханням збільшити обсяги телевізійних тюнерів у роздрібних мережах, аби забезпечити для населення їх необхідну кількість.
Також Національна рада скерувала звернення до Уряду щодо важливості соціальної складової у цьому процесі, адже рівень забезпечення населення перетворювачами цифрового сигналу є вагомим чинником при переході на цифрове мовлення. Міжвідомча група пропонувала доручити обласним державним адміністраціям самостійно визначати доцільність безкоштовного забезпечення окремих малозахищених верств населення засобами прийому цифрового сигналу за рахунок та в межах бюджетних коштів, виділених облдержадміністраціям. Регуляторний орган вважає, що лише за підтримки місцевих органів державної влади можна втілити в життя механізм реалізації прав громадян на отримання повної, достовірної інформації у разі відключення аналогового телебачення.