Всесвітній день свободи преси – 3 травня

27.04.2021

Всесвітній день свободи преси був запроваджений на конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) у столиці Республіки Намібія місті Віндгук 1991 року. Глобальний захід 2021 року повертає це свято до першоджерел та зосереджує увагу світу на сучасних аспектах свободи вираження поглядів, доступу до інформації та ролі журналістики в досягненні суспільного блага в умовах змін, що відбулися у комунікаційній екосистемі.

Просування цьогорічної концепції Всесвітнього дня свободи преси (WPFD 2021) – «інформація як суспільне благо» -підкреслює важливі відмінності між інформацією та іншими видами комунікаційного контенту, наприклад, дезінформацією, риторикою ненависті, розважальним контентом і даними. Мета заходу привернути увагу світової спільноти до особливої ролі журналістики під час створення новин на основі перевіреної інформації та, дбаючи про суспільні інтереси, просувати інформацію, що служить на суспільне благо. 

WPFD 2021 акцентує на трьох найважливіших завданнях для такої екосистеми:

  • забезпечення економічної життєздатності інформаційно-аналітичних ЗМІ;
  • належне функціонування механізму дотримання прозорості у діяльності інтернет-компаній;
  • посилення потенціалу медійної та інформаційної грамотності, що дасть змогу визнати та оцінити журналістику, а також захистити її, та особливо вимагати захисту для просування концепції «інформація як суспільне благо».

У 30-ту річницю  Віндгукської декларації історичний взаємозв’язок між свободою пошуку, отриманням і поширенням інформації та суспільним благом зберігає свою актуальність від моменту підписання цього документа. Віндгукська тема 2021 року «Інформація як суспільне благо» є своєрідним закликом до відновлення глобальних зобов’язань щодо свободи вираження поглядів, свободи друку та свободи інформації. Водночас необхідно визнати нові економічні виклики, з якими зіштовхнувся медіасектор, роль інтернет-компаній у фільтруванні контенту, а також необхідність дотримання принципу прозорості у їх діяльності та нагальна потреба посилити рівень медіаграмотності у всьому світі. Просування інформації як блага необхідно для стратегії «відновлення та покращення» (build back better) у період після COVID. Це та цінність, що дає змогу надати потужну підтримку прагненням Організації Об’єднаних Націй до стійкого розвитку та просування «доступу суспільства до інформації та основоположних свобод» (Ціль сталого розвитку 16.10). Така цінність представляє собою нове нормативне середовище для вільної, плюралістичної та незалежної журналістики як трампліну для подальшого прогресу.

Сайт заходу: https://en.unesco.org/commemorations/worldpressfreedomday

Посилання на реєстрацію на конференціюhttp://bit.ly/wpfd2021

Hashtags: #WorldPressFreedomDay #PressFreedom #UNwithCivilSociety