Як чеські ЗМІ допомагають українським журналістам - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Як чеські ЗМІ допомагають українським журналістам

Сотні тисяч людей переїхали до Чехії через війну в Україні, яку розпочав російський агресор. Сeetv розповідає про те, як чеські медіа допомагають українським біженцям і співпрацюють з українськими колегами. Зокрема, чехи пропонують біженцям інформаційні послуги у незрівнянному до цього обсязі, адже в країні транслюють українські телерадіостанції, працюють спеціальні вебсайти. Національна рада вносить усі чеські медіа, що допомагають Україні та українцям, до Списку Вдячності і дякує за підтримку.

Війна в Україні вигнала з домівок і журналістів. Оскільки російська агресія триває, вони знаходять роботу в Чехії: беруть участь у проектах для своїх земляків у новостворених редакціях. Ось огляд деяких із них.

За Україну

Чеський центр новин Media House запустив сайт українською мовою. Proukrainu.cz допомагатиме біженцям із життям у Чехії. На сайт, який має практично зорієнтувати українських біженців у перші дні й тижні перебування в новій країні, працюють переважно журналісти, які приїхали до Чехії через війну.

«Наша команда складається здебільшого із журналістів, які також були змушені покинути Україну, рятуючись від бомбардувань і жахливих злочинів, які Росія вчинила в нашій країні. Тож ми знаємо з власного досвіду, які потреби і проблеми чекають українців далеко від дому, адже ми через це пройшли самі. Ми вже підготували відповіді на найактуальніші запитання, які допоможуть кожному в повсякденному прийнятті рішень, а також розпочати нове життя в Чехії», – розповіла головний редактор Наталія Агаркова, яка керувала телерадіокомпанією «Великий Луг» у Запоріжжі останні 15 років.

До її команди приєднуються і українці, які тривалий час живуть у Чехії і дуже добре знають чеські реалії.

Чеське телебачення

Із 12 березня суспільне телебачення Чехії пропонує синхронний переклад основної програми новин «Події» українською мовою в інтернеті та на HbbTV. Перекладені таким чином новини зберігаються в архіві в інтернеті. Із 23 березня українська аудіодоріжка доступна через функцію подвійного мовлення на інформаційному телеканалі ČT24.

Українські журналісти, які нещодавно покинули країну через війну, залучені до виробництва новин Чеського телебачення.

Seznam українською мовою

Вебпортал Seznam  News із початку квітня запустив розділ українською мовою. Його редакторка – Дарія Дзюба. «Наша мета – інформувати і надавати практичні консультації українцям, які втекли до Чехії через російську агресію в Україні. У такий спосіб ми хочемо допомогти їм краще пізнати нове середовище. На сайті ви завжди знайдете тексти українських авторів, а також переклади деяких статей команди List News», – написала вона у вступному слові.

Співавторами нового розділу також стануть українці, які були змушені тимчасово покинути свої домівки. «Ми співпрацюємо з Посольством України в Празі і деякими органами влади Чехії, які опікуються біженцями з України та їх інтеграцією в чеське суспільство», – додала авторка.

Чеське радіо

З понеділка, 4 квітня, Чеське радіо транслює чотирихвилинну програму новин українською мовою на радіостанціях Radiožurnál і Plus. Вона виходить в ефір після закінчення звичайних новин о 18.30. Сесію готує Міжнародна редакція радіо Прага. Ця ж команда створює новинний подкаст для українців у Чехії.

Із 3 березня Чеське радіо також сприяє поширенню інтернет-мовлення Українського суспільного радіо, яке включили у застосунок My Radio («Мого радіо») та в мультиплекс DAB+. Приватні мережі операторів Color DAB +, RTI CZ і Teleko також доставляють мовлення. Воно доступне і через DVB-T2, у мультиплексі 23  (Multiplex 23) Czech Radiocommunications.

Спеціальна підсторінка mujrozhlas.cz/ukrajina пропонує практичний українсько-чеський аудіословник з уроками для дітей і дорослих, за допомогою якого вони можуть вивчати основні чеські фрази. Також вони можуть послухати казки українською мовою від чеських письменників.

Окрім залучення українських соратників, чеські ЗМІ підтримують біженців й іншими способами. TV Nova веде трансляцію приватної української станції 1+1 на своєму сайті і додала дитячу програму PlusPlus.

Samsung запустив два додатки з телевізійним контентом для глядачів з України на своїх смарт-телевізорах, призначених для чеського ринку. Це вже давно підготовлений IPTV-сервіс Sweet.TV, який призначений для українців, які живуть і працюють у Чехії, а також безкоштовна суспільна новинна станція «UA:Перший».

Відвідувачі сайту CNN Prima News можуть відкрити спеціальний розділ з новинами, перекладеними російською мовою. «CNN Prima News детально розповідає про війну в Україні та має своїх репортерів безпосередньо в атакованій країні. З новинним проектом російською мовою ми хочемо наблизити реальні події в Україні для людей, які не говорять чеською, а живуть у Чехії, наприклад, і залежать лише від новин російського телебачення», – пояснила своє рішення редакція.

Щоденне інформаційне резюме російською мовою також публікує новинний портал Novinky.cz.

Фото із сайту outsourcingreview.org

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше