Як долав виклики 2022 року Суспільний мовник - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Як долав виклики 2022 року Суспільний мовник

8 лютого  у приміщенні Національної суспільної телерадіокомпанії України, що на Хрещатику, відбулося виїзне засідання підкомітету з питань інформаційної політики та європейської інтеграції Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. У ньому взяли участь народні депутати, члени Національної ради Тетяна Руденко і Максим Онопрієнко, представники Міністерства культури України, Концерну РРТ.

Як повідомила у вступному слові голова Наглядової ради НСТУ Світлана Остапа, з початку повномасштабного вторгнення військ російської федерації Суспільний мовник забезпечував виконання трьох головних завдань: оперативно надавати перевірену інформацію всіма можливими каналами комунікації, забезпечити безперебійну роботу компанії,  дотриматися безпечних умов роботи для працівників.

Суспільне зазнало великих втрат і руйнувань. Під ракетні обстріли потрапили приміщення Суспільного в Києві («Олівець»), зруйновані офіси в Харківській, Миколаївській регіональних філіях, значні ушкодження приміщень у Запоріжжі. Виробничі потужності втрачено у Сєвєродонецьку, у Херсоні все розграбовано.

Незважаючи на ці надзвичайні виклики, Суспільне  переформатувалося, акумулювало внутрішні ресурси і працювало організовано, без втрати компетенцій і без перерв у виробництві. Так воно працює і нині, використовуючи всі можливі засоби і допомогу партнерів.

Обговорюючи успіхи і проблеми НСТУ, всі народні депутати, які були присутні на виїзній нараді, подякували працівникам Суспільного за їхню відповідальну і ефективну роботу. Особливу шану вони висловили тим із них, хто захищає нашу країну в лавах Збройних сил України –  це 87 працівників, 9 із них – жінки.  Драматично склалася доля двох працівників, які  опинилися під окупацією ворога, і про них наразі достеменно нічого невідомо. Інженера Херсонської філії вдалося визволити з допомогою Європейської мовної спілки.

Учасники виїзного засідання висловили підтримку і схвалення копіткій роботі колективу Суспільного щодо побудови студій, облаштування ньюзруму та інших приміщень, які дають змогу розвивати мовнику технічну базу, завдяки цьому  досягаються успіхи і в творчій сфері.

Одним із досягнень Суспільного є поява його проєктів в ефірах європейських мовників, наприклад серіал «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла».  Фільм про європейський тур хору Кошиця «Щедрик проти «русского міра» за місяць набрав 450 тисяч переглядів у YouTube, резонансними стали проєкти «Суспільне. Культура»: «Спадок Терещенків» і «У пошуках Сковороди». Матеріали журналістських розслідувань Суспільного ляжуть в основу кримінальних проваджень про воєнні злочини російських окупантів.

Учасниками виїзного засідання підкомітету відзначено й  наполегливу та продуктивну  співпрацю  НСТУ із ВВС щодо проведення українського «Євробачення» у Ліверпулі, що дає надію на успішне і яскраве проведення цього конкурсу 2023 року у Великій Британії.

Про успіхи та складнощі в роботі Суспільного говорив і голова правління Микола Чернотицький. Він згадав про те, що цьогоріч бюджетне фінансування мовника навіть менше, ніж торік, відповідно коштів на розвиток компанії не вистачатиме.

Про проблеми, спричинені нестачею  коштів, сказав також член Національної ради Максим Онопрієнко. Він наголосив на тому, що Суспільний мовник відмовився від використання середньохвильового мовлення, яке на деяких прифронтових та окупованих територіях є єдиним  засобом отримання громадянам інформації від української держави і суспільства та способом протидії радіомовленню радіоцентрів із самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки. Він повідомив і про відмову НСТУ використовувати аналогове телевізійне мовлення. З урахуванням того, що в деяких районах Харківської, Чернігівської, Сумської областей нема покриття цифровим мовленням, громадяни позбавлені можливості дивитися програми українських телевізійних каналів. Нині до представників Національної ради в цих регіонах надходить багато скарг від глядачів,  а тому проблеми треба вирішувати невідкладно.

Максим Онопрієнко сказав, що медіарегулятор сподівається, що профільний Комітет Верховної Ради України разом з Урядом знайде шляхи посприяти вирішенню цього питання. Зі свого боку Національна рада вже звернулася до Ради національної безпеки і оборони України щодо пошуку шляхів відновлення мовлення на середніх хвилях та забезпечення мовлення НСТУ відповідно до  всіх чинних ліцензій.

У підсумку  обговорень було обіцяно подальшу підтримку розвитку українського Суспільного мовника. Профільний комітет має намір звернутися з листами до партнерів із Канади, Німеччини і США щодо надання Суспільному передавачів, які необхідні компанії для відновлення мовлення у місцевостях, де вони були знищені чи пошкоджені.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше