Як кремлівська пропаганда ґендлює поняттям «геноцид»

20.02.2018

Дедалі більше слово «геноцид» прокремлівські ЗМІ і речники вживають для опису речей, які до власне геноциду не мають жодного стосунку. Ця спекуляція термінологією, окрім відсутності поваги до жертв справжніх геноцидів, виказує також бажання підірвати основи концепції геноциду як масштабного порушення прав людини.

 Український «геноцид»

Україна є, мабуть, найбільш сталою мішенню для такого «альтернативного» ужитку терміну «геноцид». З явною та чітко спрямованою метою – якомога більше ізолювати Україну – прокремлівські ЗМІ дуже часто вживають слово «геноцид» у контексті обговорення політики Києва щодо російськомовного населення Криму або сходу країни. Одним із численних прикладів є наведений тут фрагмент російського ток-шоу на Першому державному каналі РФ, трансльований у вересні 2017 року. Тут зауважується, що  «Ніхто в Києві не хоче вести мирні переговори. Вони збираються влаштувати геноцид у Донецьку та Луганську». Варто зазначити, що місія з прав людини, яка відвідала Україну 2014 року, не знайшла доказів,  які би вказували на будь-яку загроженість російської меншини.

 Латвійський «геноцид»

У прикладі від грудня 2017 року, коментатор підконтрольного державі каналу РФ, НТВ, заявив таке: «Те, що зараз відбувається у Латвії – лінгвістичний геноцид російськомовного населення, що наближається до етнічного геноциду».

 «Візовий геноцид»

В офіційній риториці Росії словосполучення «візовий геноцид»  вживалося для позначення того факту, що ЄС волів би, аби громадяни, що проживають на території Кримського півострова України (наразі незаконно анексованого Росією) зверталися по візи країн ЄС до візових центрів у столиці України, Києві, а не до Росії.

 «Кулінарний геноцид»

Зрештою, існує навіть таке новаторське поняття як «кулінарний геноцид», яке російський державний пропагандистський ЗМІ «Sputnik» застосував для викривленого висвітлення політики ЄС, що нібито передбачає заборону кебабів. Цей випадок дезінформації у сербськомовній версії вебсайту «Sputnik» описано в Огляді дезінформації від грудня 2017.

 Підрив прав людини

Зловживання концепцією геноциду в прокремлівській риториці є невипадковою, а відверто системним явищем, що трапляється дедалі частіше. Приписування терміну «геноцид» ситуаціям, які від нього геть далекі, веде до знецінення цього поняття. Парадокс у тому, що гендлювання цим словом перетворює його на зброю проти тих цінностей, на сторожі яких воно має стояти: прав людини та людської гідності; на противагу поняттю, що описує протилежне: масштабне порушення прав людини – геноцид.

Перегляньте інші приклади  зловживання терміном «геноцид» прокремлівської пропаганди з нашої бази випадків дезінформації.

З англійською версією цього повідомлення можна ознайомитися за посиланням.