Як російські медіа брехали світу про Україну – моніторинг російських фейків за рік повномасштабної війни
Упродовж року із 24 лютого 2022 року Національна рада збирала базу фактів інформаційної агресії росії, що супроводжувала воєнні злочини армії рф в Україні. На підставі зібраних даних регулятор створив доказову базу, яка станом на 23 лютого 2023 року налічує 2078 фейків російських медіа про Україну.
Для збору фактів російської дезінформації про Україну Національна рада користувалася відкритими ресурсами з викриття неправдивої інформації, які дають посилання на першоджерело фейків. Серед них такі фактчекінг проєкти – EU vs Disinfo, VoxUkraine, StopFake, Myth Detector.
Із загальної кількості фейків Національна рада виявила головні теми, на які російська влада найбільше дезінформувала світ про Україну. Серед них таких 16 тем: «Українська влада», «НАТО», «Теорія змови», «Воєнні злочини», «Русофобія», «Нацизм/бандерівці», «Українська армія», «Ядерна загроза/біологічна, хімічна зброя», «Продовольча/енергетична криза», «Окупація», «Суверенітет України», «Санкції», «Міжнародні відносини», «Військова допомога/західна зброя», «Воєнні перемоги армії рф», «Українські біженці закордоном».
У топ-п’ятірці за кількістю теми: «Українська армія», «Воєнні злочини», «Українська влада», «Міжнародні відносини/Міжнародна підтримка» і «Ядерна загроза/біологічна, хімічна зброя».
На тему «Українська армія» російські пропагандисти поширювали неправдиву інформацію насамперед про захисників і захисниць України у лавах ЗСУ, СБУ, полку «Азов», Силах територіальної оборони. Фейки, зокрема, стосувалися звинувачень у мародерстві, використанні забороненої зброї, вчиненні злочинів проти мирного населення, розташуванні на цивільних об’єктах, зраді своїх тощо.
У тематиці «Воєнні злочини» головним наративом дезінформації стали повідомлення про звірства в українських містах, які перебували під тимчасовою окупацією рф та ракетні обстріли населених пунктів України, однак відповідальність за всі ці злочини перекладається на українську армію, а жертви серед мирного населення називають «інсценуванням» і «постановкою».
Низка інформації стосується теми «Українська влада» – третя сходинка за кількістю всіх фейків. У таких повідомленнях йдеться про корупцію українських чиновників, підготовку провокацій і терактів, ухвалення законів, які обмежують права населення, «здачу» територій, утиски населення на прифронтових і деокупованих територіях України тощо.
Головний наратив теми «Міжнародні відносини/міжнародна підтримка» – зневіра західних партнерів України в її перемозі. Іноземні чиновники нібито стомилися або виступають проти підтримки України, закликають Україну до поступок територіями, критикують Уряд України, Європейці не хочуть приймати Україну до ЄС, Захід хоче терміново укласти мирний договір з росією тощо.
До теми «Ядерна загроза/біологічна, хімічна зброя» увійшли фейки про розробку біологічної зброї в Україні за підтримки Заходу, звинувачення України у створенні загрози масштабної техногенної катастрофи на Запорізькій АЕС і в регулярному застосуванні Збройними силами України хімічної зброї тощо.
Наскрізними темами інформаційної агресії, які час від часу російська влада закидує в інформаційний простір для виправдання наступу на Україну та ескалації війни, є – «Нацизм», «Теорії змови», «НАТО». Головні тези у цих фейках – «Україна в руках екстремістів і неонацистів», «Україна – нацистська держава», «операція росії в Україні випливає з бажання Заходу домінувати у світі», «Захід загрожує росії», «Захід спровокував війну в Україні» «НАТО планує напасти на росію» тощо.
Кожен фейк, випущений зі станка російської фабрики пропаганди, мав свою «ціль ураження». Більшість із них були спрямовані на те, щоб:
- заперечити провину армії рф у воєнних злочинах в Україні, перекласти відповідальність за свої злочини на українську армію;
- виправдати повномасштабне військове вторгнення росії в Україну;
- приховати звірства проти мирного населення України, вчинені армією рф;
- дискредитувати українську армію, створити з українських захисників образ злочинців;
- показати українське керівництво некомпетентним, підірвати довіру до української влади, очорнити Україну;
- послабити підтримку й розірвати міжнародні відносини України з її найближчими країнами-партнерами – США та країнами Європейського Союзу;
- зупинити поставки західної зброї в Україну і т.д.
У рамках боротьби з дезінформацією й задля підвищення рівня медіаграмотності Національна рада продовжуватиме моніторити факти інформаційної агресії російських медіа проти України.
Попередньо Національна рада моніторила програми російських телеканалів «Россия 24», «RTR Планета» і «Первый» щодо висвітлення терактів у Вінниці, Оленівці і Чаплиному, що вчинили зс рф. Тоді Національна рада звернулася до правоохоронних органів розглянути можливість визнання цих телеканалів терористичними організаціями через виправдання та публічну підтримку, оприлюднену у ЗМІ, підбурення до вчинення терористичних актів, з метою притягнення осіб, винних у протиправних діях, до кримінальної відповідальності.
Також про динаміку кількості фейків за рік повномасштабної війни, найбільш поширені у медіа російські фейки про Україну та докладний аналіз топ-повідомлень дезінформації за кожен місяць війни – дивіться докладніше у презентації





































