Яка відповідальність російських ЗМІ за депортацію українських дітей? – аналіз Національної ради - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Яка відповідальність російських ЗМІ за депортацію українських дітей? – аналіз Національної ради

Понад 19,5 тисяч дітей, за даними Офісу Генерального прокурора, росія вивезла на свою територію з тимчасово окупованих територій України. У цьому вона послуговувалася твердженнями про їх «порятунок», а для України обрала тактику усіляко очорнити як таку, що діє проти інтересів українських дітей. Маніпуляції, дезінформація, намагання перекласти відповідальність на Україну та інші країни, свідоме порушення норм міжнародного права і активне залучення власних ЗМІ для формування громадської думки на підтримку своєї протиправної політики – ось що виявила Національна рада під час моніторингу російських ресурсів на тему депортації українських дітей. Медіарегулятор підготував звіт за результатами своєї роботи, в якому опирався не лише на дані моніторингу, але і на правову базу, у тому числі міжнародну, в цьому питанні.

Моніторинг охопив російські державні телеканали («Планета РТР», «Россия 24», «НТВ-Мир», «360»), онлайн-медіа («Известия», «Московский комсомолец», «vesti.ru», «РИА», «Радио Sputnik», «Ведомости», «Парламентская газета», «АиФ», «КоммерсантЪ», «Lenta.ru», «ТАСС», «SM.News», «bloknot.ru», «Общественная Служба Новостей») і онлайн-версію радіостанції «Радио Sputnik» за період від повномасштабного вторгнення до травня 2023 року. Національна рада брала до уваги записи передач і новинні повідомлення.

Для спростування наративів і дезінформації було використано дані з відкритих джерел, переважно з ресурсу EUvsDisinfo, та матеріали дослідницьких інститутів, експертних груп, уповноважених міжнародних представників та місій. Також при підготовці звіту за результатами моніторингу Національна рада використала Звіт московського механізму ОБСЄ про зловживання і порушення міжнародного гуманітарного права і права прав людини, воєнні злочини та злочини проти людства, пов’язані з примусовим переміщенням та/або депортацією українських дітей до Російської Федерації.

Депортація або насильницьке переміщення населення є однією зі складових геноциду відповідно до п.1 статті 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Факт депортації українських дітей росією був визнаний Резолюцією Європарламенту від 15 вересня 2022 року[1], вона була засуджена багатьма західними країнами. Крім того, ПАРЄ[2] і ОБСЄ також визнали, що депортація росією українських дітей насправді відбувалася і має місце й сьогодні.

З позиції міжнародного права депортація дітей – це одне із шести серйозних порушень проти дітей в умовах воєнних конфліктів. Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію 1261 РБ ООН у 1999 році, в якій було докладно описано шість серйозних порушень проти дітей під час збройного конфлікту. Ці порушення витікають з основоположних принципів міжнародного гуманітарного права, міжнародного права прав людини, а також Женевських конвенцій (включно з додатковими протоколами до них), Римського статуту і Конвенції про права дитини[3]. Тому коли росія здійснює викрадення або захоплення дітей, то порушує Женевські конвенції, і чинить воєнні злочини та злочини проти людяності.

Перше повідомлення про те, як росія вивозить на свою територію українських дітей, з’явилося в російських ЗМІ 21 лютого 2022 року. Далі такі повідомлення про «евакуацію», оздоровлення та й про усиновлення або «оформлення» українських дітей в російські сім’ї, їх виховання (а фактично перевиховання) регулярно звучать в російських засобах інформації.

Аналіз російських медіаресурсів дав змогу оцінити закономірність у повідомленнях російських медіа в контексті депортації дітей та визначити їх взаємозв’язок і системність.

Так, з’ясовано, що

 • 15 із 20 взятих за основу моніторингу й аналізу медіа поширювали інформацію, яка виправдовує неправомірні дії Росії у контексті депортації українських дітей;
 • 11 із 20 – поширювали інформацію, яка дискредитує Україну в контексті захисту українських дітей від наслідків війни та депортації;
 • 17 із 20 – поширювали інформацію, яка дискредитує західні держави, союзників України та організацій-партнерів у контексті захисту від наслідків війни;
 • 10 із 20 – вдавалися до поширення інформації за усіма наведеними напрямами (дискредитували Україну, західні країни і виправдовували дії Росії).

Транслюють позицію російської держави офіційні посадовці. З допомогою ЗМІ вони часто поширюють неправдиву інформацію, формують наративи для виправдання своєї політики і формування лояльного ставлення російського народу до депортації українських дітей і будь-яких дій російського уряду щодо цього. Це сприяє підтримці політики депортації Росією не лише у межах самої російської федерації, але й на тих територіях, де досі працюють або на які поширюють свою діяльність російські медіа. Тому російські медіа – це співучасники злочинної діяльності рф у контексті депортації дітей, оскільки вони підтримують і поглиблюють злочинну депортацію.

Зважаючи на те, що супутникові версії багатьох російських телеканалів є у доступі в країнах Європи і світу, як і онлайн-медіа – у світовому інформаційному полі, можна говорити про те, що поширювані тези можуть впливати і на жителів європейського континенту та інших країн з намаганням нашкодити політиці підтримки України.

Загалом у риториці російських високопосадовців виправдовування злочинної депортації українських дітей росією відбувається через формування уявлення, що росія насправді має лише добрі наміри і прагне врятувати українських дітей від вигаданої загрози – нацизму та/або фашизму.

Крім того, помітних зусиль докладають російські посадовці і ЗМІ для того, щоб усіляко очорнювати західні країни (переважно країни Європи та США). Так, після видання Міжнародним кримінальним судом ордеру на арешт президента росії в. путіна саме через депортацію українських дітей, російські ЗМІ почали ширити повідомлення в дусі конспірологічних «змовницьких» теорій про те, що без заступництва росії українські діти потрапили би або до рук європейських педофілів, або чорних трансплантологів.

Було  виділено такі наративи російської пропаганди в контексті депортації українських дітей росією:

 • викрадення Росією українських дітей – абсурдна містифікація;
 • ордер на арешт, виданий МКС (Міжнародним кримінальним судом) проти путіна, ставить нові виклики шансам на мир;
 • таємне товариство педофілів мститься Путіну за ордером МКС;
 • ордер МКС на арешт Путіна видали через те, що західні санкції не діють;
 • евакуація дітей з України відбувається згідно з гуманітарним правом.

У звіті за результатами моніторингу Національної ради окремі підрозділи приділені таким темам у російській пропаганді, як усиновлення українських дітей російськими сім’ями та стирання національної ідентичності українських дітей. Регулятор дійшов висновку про явні і підтверджені фактично ознаки депортації та стирання національної ідентичності українських дітей. Саме тому щодо дій росії у контексті вивезення українських дітей варто вживати термін «примусова депортація».

За результатами проведеного моніторингу та аналізу матеріалів російських ЗМІ Національна рада дійшла таких висновків:

 • Оскільки джерелами наративів і дезінформації щодо реальних обставин протиправного злочинного вивезення українських дітей на територію рф є російські чиновники та високопосадовці, які висловлюються про це відкрито, публічно і офіційно як в росії, так і в рамках міжнародних організацій, це може свідчити про організовану і координовану на вищому державному рівні кампанію з депортації українських дітей та пропаганди такої депортації, у якій беруть участь російські державні і недержавні медіа, які були обрані для аналізу.
 • Поширювана російськими посадовими особами та медіа інформація є переважно дезінформацією, яка у всіх випадках або дискредитує Україну та її союзників, або виправдовує дії росії у контексті депортації дітей, або вдається до цих двох прийомів одночасно. Наявний у російському інформаційному середовищі у темі українських дітей прийом дихотомії «ми-вони» є типовим для розпалювання ворожнечі і пропаганди війни.
 • Російські медіа утворюють ізольоване від об’єктивної реальності інформаційне середовище, в якому росія відіграє роль держави, яка «рятує» і чинить добро, а Україна та західні країни, які протистоять росії, – це зло. Це перешкоджає доступу громадян рф до достовірної інформації, заохочує цивільне населення та армію рф вчиняти ще більш жорстокі злодіяння проти українців, вводить в оману інших споживачів російських медіа на територіях за кордоном, де доступний сигнал російських ЗМІ.
 • Виправдання депортації українських дітей російськими медіа є подальшим заохоченням геноциду українського народу, що вказує на причетність юридичних (медіа) та фізичних медійних осіб до злочинів, скоєних державою-агресором, зокрема до геноциду.

Підготовлений звіт за результатами проведеного Національною радою аналізу матеріалів російських ЗМІ з урахуванням норм міжнародного права буде надісланий до Міністерства закордонних справ, Уповноваженого ВРУ з прав  людини, радниці – уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, міжнародних організацій.

Докладніше про методологію моніторингу, аналіз правових норм і поширених в російських ЗМІ наративів у повній версії аналітичного звіту (українською мовою) за результатами моніторингу Національної ради.

Аналітичний звіт англійською мовою

Презентацію українською мовою можна завантажити за посиланням.

Презентація англійською мовою.

 

[1] TA MEF (europa.eu)

[2] Doc. 15748 – Report – Working document (coe.int)

[3] RUSSIA’S SYSTEMATIC PROGRAM FOR THE RE-EDUCATION & ADOPTION of UKRAINE’S CHILDREN, с.8