27 травня у місті Охрід (Македонія) тривало чергове 33-тє засідання Європейської платформи регуляторних органів (ЄПРО). Як ми повідомляли, у ньому беруть участь представники регуляторних органів із 40 європейських країн, спостерігачі Ради Європи, Європейської Комісії та Європейської аудіовізуальної обсерваторії.
Регуляторний орган України на засіданні ЄПРО представляють заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак і керівник сектору міжнародних зв’язків Людмила Василенко.
Другий день роботи форуму регуляторів був присвячений підвищенню ефективності роботи цих органів. Головний лейтмотив дискусії – як зробити регуляторні медійні організації по-справжньому незалежними, аби вони приносили ще більше користі суспільству та засобам масової інформації.
На замовлення ЄПРО було проведено дослідження щодо незалежності та ефективності регуляторів. Його провели спільно кілька дослідних європейських інституцій, зокрема Інститут медіа-досліджень, Центр медіа та комунікаційних студій та інші. Дослідження має офіційну назву INDIREG. Ознайомитися з його даними можна за адресою www.indireg.eu.
В одному з висновків цього дослідження стверджується, що регулятор повинен мати законне право та відповідну інституційну базу для забезпечення цілковитої довіри суспільства. Це означає, що законодавство має бути сучасне, інструменти для роботи державного органу також повинні бути забезпечені урядами країн повною мірою. І хоча в кожній країні ситуація різна, залежно від політичних традицій та політичної культури – загалом такі підходи мають витримуватися.
Одним із важливих елементів на цьому шляху європейські експерти називають персональну відповідальність членів регуляторних органів та їхній постійний діалог із представниками різних гілок влади та вищим керівництвом країни.
Країни-члени ЄПРО пропонують один із шляхів підвищення ефективності регуляторних органів – це відмежування призначення членів національних регуляторів від політичних виборчих циклів.
Майда Гулахович, керівник департаменту аудіо-візуальних послуг Регуляторного органу з питань комунікацій Боснії та Герцеговини у своїй доповіді зазначила: «Теоретично необхідно прагнути, аби регуляторному органові були надані такі повноваження та фінанси, щоб забезпечити незалежну діяльність від політичного та бізнесового тиску. Це єдиний шлях створити довіру до органу, прозорість його діяльності, а відтак отримати неупереджений підхід регулятора до вирішення питань суспільного значення».
Дискусію продовжили представники регуляторних органів країн Центральної Європи. У їхніх виступах наголошувалося на необхідності балансу в роботі регулятора. «Про незалежність регулятора говорити складно, адже в усіх країнах і Центральної, і Східної Європи регулятори є складовою загальнодержавної системи й загальнодержавної політики. Тому дуже важливо регуляторам дотримуватися балансу», – наголошували експерти.
Більшість учасників дискусії погодилися, що на шляху до високої ефективності регуляторних органів у майбутньому важливо знаходити реальні та реалістичні інструменти для незалежності й професійності.
Під час другого дня роботи ЄПРО заступник голови Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Лариса Мудрак та керівник сектору міжнародних зв’язків Людмила Василенко провели переговори з представниками регуляторних органів Нідерландів, Туреччини, Польщі, Литви, Вірменії та Швейцарії щодо їхньої можливої участі в міжнародному форумі «Цифрове мовлення в Європі: технічні, правові та регуляторні аспекти», який відбудеться в Києві у жовтня 2011 року. Національна рада з питань телебачення і радіомовлення ініціювала такий форум у рамках Програми головування України в Комітеті Міністрів Ради Європи. Під час цих переговорів була отримана попередня згода участі членів ЄПРО в зазначеному форумі.
Наступне засідання Європейської платформи регуляторних органів відбудеться у Брюсселі 5–7 жовтня 2011 року.