Європа має виступити єдиним фронтом у боротьбі з російської пропагандою – Ольга Герасим’юк звернулась до членів Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI) - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Європа має виступити єдиним фронтом у боротьбі з російської пропагандою – Ольга Герасим’юк звернулась до членів Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI)

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк сьогодні, 1 червня, виступила на 21-му засіданні Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI) з доповіддю про ситуацію в медійному полі України. Вона наголосила на необхідності усіх країн-членів Комітету виступити єдиним фронтом для боротьби з російською пропагандою. Захід відбувається 1 – 2 червня у Страсбурзі, Франція.

Сьогоднішнє засідання CDMSI вперше за два роки відбувається офлайн. Воно розпочалося з виступу директора відділу Генерального директорату прав людини і верховенства права Яна Клейсена. Значну частину своєї промови він присвятив висловленню підтримки і солідарності з Україною.

Усі учасники Керівного комітету високо оцінили участь України в CDMSI у таких тяжких обставинах, в яких нині перебуває наша країна через війну. Попри це Україна і далі активно працює над важливими документами, які опрацьовує Комітет, і вчасно подає  необхідні думки та позицію Української держави щодо всіх аспектів роботи Керівного комітету.

Беручи до уваги різноманітні виклики, з якими стикнувся світ останнім часом, Керівний комітет зараз теж буде працювати у зовсім нових обставинах. Водночас представники Ради Європи наголосили, що організація готова і далі допомагати Україні, прислухатися до її ініціатив, і досвіду. Зараз напрацьовується новий план дій Ради Європи для України.

На пропозицію голови Департаменту інформаційного суспільства Патріка Пеннінкса учасники засідання вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих журналістів. 

Спеціальне слово для виступу на початку зустрічі країн-членів Керівного комітету надали Ользі Герасим’юк, яка представляє Україну в CDMSI.

У своєму слові вона акцентувала, що війна в центрі Європи триває не  98 днів, а вже 9-й рік, і тільки зараз світ почав розуміти те, що Україна намагалась йому пояснити усі ці роки. Ціна тому розумінню – тисячі і тисячі загиблих.

У своїй риториці росія говорить про військову загрозу з боку України, про денацифікацію і захист російської мови, однак правда в тому, що під російські бомби і снаряди потрапляють будинки і лікарні, школи і дитсадки, театри і телевізійні передавальні центри, редакції мовників. На захоплених територіях вона руйнує інфраструктуру українських мовників і вмикає свою пропаганду. Під рашистську стратегію випаленої землі потрапили передусім російськомовні регіони України.

 Сьогодні, 1 червня, у світі, в тому числі і в росії, відзначають Міжнародний день захисту дітей. Але в Україні сьогодні згадують 243 вбитих і понад 2000 зниклих безвісти дітей.

На словах росія говорить про беззаперечність права людини на свободу слова і доступ до інформації, необхідність збереження плюралізму в медіа, але на практиці маємо  щонайменше 30 загиблих від рук росіян за 98 днів війни журналістів.

Росія створила неіснуючу реальність для 140 мільйонів росіян. І це масштабне спотворення дійсності вплинуло і на європейські суспільства, де проживає майже 70 мільйонів російськомовних мешканців.

Тож дуже важливо, щоб Європа протистояла такій російській «правді» єдиним фронтом.

Тим паче, що проблема не лише в поширенні російської пропаганди у відкритому некодованому вигляді через французькі супутники. Вона особливо гостро стоїть тому, що цифровий простір не має кордонів. А отже, в Європі росія і надалі буде джерелом пропагандистської отрути.

Оскільки агресор під виглядом свободи слова далі порушує інші фундаментальні права, кремлівська пропаганда має бути блокована, наголосила Ольга Герасим’юк.

У своїй доповіді голова Національної ради перелічила виклики, з якими медіа в Україні стикнулися після 24 лютого, адже вони були пов’язані в тому числі і з їх виживанням в нових реаліях. Відповіддю українських медіа стало створення єдиного інформаційного марафону, який має україномовну, англомовну і російськомовну версії. Марафону, який об’єднав націю.

Ольга Герасим’юк також зауважила на тому, що росія часто заважала роботі Керівного комітету, тож нині час переглянути всі попередні компромісні позиції.

Голова Національної ради подякувала Раді Європи, Керівному комітету з питань ЗМІ та інформаційного суспільства за швидкі, рішучі й ефективні дії щодо виведення росії та її представників зі складу організації, комітету і підкомітетів. Ефективність цього рішення засвідчило ухвалення Рекомендації щодо сприяння якісній журналістиці в цифрову епоху. Цей документ був блокований російською стороною понад два роки.

Наостанок Ольга Герасим’юк наголосила: «Ми маємо робити подальші кроки для звільнення від токсичного впливу всіх видів дезінформації і фейкових новин, тощо, в першу чергу російської пропаганди і дезінформації, аби зробити медійний простір Європи і світу безпечнішим і прозорішим».

Текст виступу голови Національної ради Ольги Герасим’юк на 21 засіданні Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства повністю.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше