Підвищення рівня прозорості, посилення зобов’язань, гармонізована структура – ефективне співрегулювання
Європейська група регуляторів аудіовізуальних медіапослуг (ERGA) спільно з Європейською Комісією провела оцінювання ефективності Кодексу практик щодо протидії дезінформації, підґрунтям якого стали результати двох моніторингів, що охопили діяльність онлай-платформ у рамках дотримання положень Кодексу. Звіт ERGA, окрім результатів оцінювання, також містить рекомендації для онлайн-платформ щодо найбільш ефективної реалізації положень Кодексу.
ERGA акцентує, що немає даних і механізмів для проведення незалежної перевірки звітів про діяльність онлайн-платформ у розрізі дотримання Кодексу, а також на необхідності запровадження консолідованого підходу до термінології, однаковому застосуванні норм документа і налагодженні ефективного спільного регулювання.
Рекомендації, що містяться у звіті, передбачають такі аспекти:
- Покращення моніторингу передбачених у Кодексі зобов’язань через розробку загальної термінології (наприклад, політична реклама, тематична реклама тощо) та керівних принципів стосовно взаємодії онлайн-платформ із зовнішніми зацікавленими сторонами (суб’єкти, що здійснюють перевірку фактів, користувачі, науково-академічні осередки). Крім того, громадські організації повинні мати доступ до даних, якими володіє та чи інша онлайн-платформа, через набір ключових алгоритмів, інструментів моніторингу для конкретної країни, які онлайн-платформи мають оновлювати на постійній основі.
- Поглиблення наявних у Кодексі зобов’язань через розробку рекомендацій для онлайн-платформ, спрямованих на гармонізацію їх реалізації, та шляхом заохочення інших суб’єктів до підписання Кодексу.
- Вивчення нових інструментів протидії дезінформації через розробку механізмів стимулювання із запровадженням більш чітких правил щодо представлення звітності та встановленням кінцевих термінів. Саме тому ERGA посилається на Закон про надання цифрових послуг як можливість запровадження загальних стандартів для регулювання контенту в мережі Інтернет, в тому числі проблематики, пов’язаної з дезінформацією, для застосування таких правил до всіх онлайн-платформ, які поширюють контент у Європі.
Джерело EPRA