Європейська Комісія презентувала План дій щодо європейської демократії

14.12.2020

На початку грудня 2020 року Європейська Комісія презентувала План дій щодо європейської демократії. План покликаний забезпечити розширення прав і можливостей громадян та просування більш стабільної демократії у ЄС.

У документі визначено заходи щодо просування вільних і справедливих виборів, зміцнення свободи медіа і боротьби з дезінформацією.

Європейська Комісія (ЄК) запропонувала започаткувати судові позови щодо політичної реклами, які будуть адресовані спонсорам замовного контенту («джинси»), каналам-виробникам та каналам-розповсюджувачам, у тому числі онлайн-платформам, рекламодавцям і політичним консультантам із поясненням необхідності дотримуватися певних вимог.

ЄК також рекомендує заходи із забезпечення безпеки журналістів та запускає ініціативу щодо їх захисту від стратегічних позовів проти участі громадськості (SLAPP[1]). Також ЄК буде докладати всіх зусиль для перегляду чинного Кодексу практик протидії дезінформації.

Президент ЄК Урсула фон дер Ляєн заявила: «В умовах цифрової революції громадяни повинні мати можливість вибору, при цьому погляди повинні виражатися вільно. Факти необхідно відрізняти від домислів, а вільні медіа та громадянське суспільство повинні мати можливість брати участь у відкритих дебатах, вільних від злочинного втручання. Саме тому ЄК застосовує заходи для того, щоб зробити наші демократії у ЄС більш стійкими».

У Плані дій щодо європейської демократії ЄК визначено заходи у трьох головних напрямах:

  • сприяння вільним і справедливим виборам;
  • зміцнення свободи медіа і плюралізму;
  • протидія дезінформації.

Сприяння вільним і справедливим виборам

Зміцнення свободи медіа і плюралізму

* ЮНЕСКО – Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури.

** ICFJ – Міжнародний центр журналістів – громадська організація, створена 1984 року у США для підвищення кваліфікації журналістів та надання підтримки під час журналістської діяльності.

Протидія дезінформації

[1]SLAPP (Strategic lawsuit against public participation) – стратегічний позов, спрямований проти участі громадськості, – це позов, головна мета якого цензурування, залякування і примушування до мовчання критиків шляхом обтяжування відповідачів витратами на юридичний захист. Для типового SLAPP характерно те, що позивач не очікує отримати перемогу в судовому процесі, головна мета – примусити відповідачів відмовитися від критичних зауважень.

Джерело: сайт Європейської Комісії