Загроза безпеці України – тривожний сигнал для всього західного світу
28 квітня відбулася міжнародна онлайн-дискусія на тему: «Загрози безпеці України і що може зробити міжнародне співтовариство». Її організувала провідна неурядова платформа для просування України на міжнародній арені – «Ялтинська Європейська Стратегія» (YES) – з метою обговорення безпекової ситуації в Україні на тлі збільшення російської військової присутності на Донбасі та в Криму. У заході взяли участь Надзвичайні і Повноважні Посли, що представляють в Україні країни-учасниці Великої сімки (G7) – Канаду, Францію, Німеччину, Велику Британію, а також Тимчасово повірений у справах США в Україні. Голова Національної ради Ольга Герасим’юк доєдналася до цього заходу. Модерував обговорення Александр Кваснєвський, Президент Польщі (1995 – 2005 рр.), Голова Наглядової Ради YES.
Питання: «Що може зробити міжнародне співтовариство для забезпечення миру та стабільності в Україні та Європі?» – стало головною темою для зібрання на одному майданчику представників країн Великої сімки. Під час онлайн-заходу учасники заслухали виступи Лариси Ґаладза, Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні, Анки Фельдгузен, Надзвичайного і Повноважного Посла Німеччини в Україні, Етьєна де Понсен, Надзвичайного і Повноважного Посла Франції в Україні, Мелінди Сіммонс, Надзвичайного і Повноважного Посла Великої Британії в Україні, Джозефа Пеннінгтона, Повіреного у справах США в Україні. Також до дискусії з експертними коментарями доєдналися Джон Хербст, американський дипломат, який упродовж 2003-2006 років виконував обов’язки Надзвичайного і Повноваженого посла США в Україні, та Карл Більдт, екс-міністр закордонних справ Швеції (2006-2014).
Насамперед Повноважні Посли представили реакції своїх країн на ситуацію із нарощуванням російських військ на кордоні з Україною. Зокрема, розповіли про дипломатичну відповідь міжнародної спільноти на ці події. Даючи оцінку діям Російської Федерації, учасники дискусії були одностайні – це був сигнал Сполученим Штатам та Європейському Союзу від Президента Російської Федерації. І цей сигнал отримано, наголосили вони у своїх виступах. Загалом, ця ситуація згуртувала європейські країни і дала чітке усвідомлення, що Україна не перебуває в безпеці.
Обговорюючи перспективи подальшого розвитку російського тиску, було висловлено переконання, що за цією ситуацією необхідно пильно стежити і впродовж наступних місяців, оскільки відведені війська можуть повернутися. Захід має і надалі демонструвати таку ж єдність у питанні України, яку він показав, надавши швидку, згуртовану та безкомпромісну відповідь Російській Федерації.
Стосовно наступних кроків міжнародного співтовариства дійдено згоди – поки російські війська становлять загрозу на українському кордоні, країни Великої сімки мають допомагати Україні і максимально надавати їй підтримку у мирному розв’язанні цього конфлікту.
Під час обговорення було також зауважено, що до початку нарощування військової сили з боку Російської Федерації передувала різна гібридна дія, серед якої, зокрема, пропаганда. Таким гібридним загрозам можуть і мають протистояти медіа.
Серед прогнозів на найближче майбутнє звучали думки про те, що дестабілізація України Російською Федерацією буде тривати й далі у різних формах – іноді вони будуть більш військові, іноді більш політичні, іноді використовуватимуться гібридні методи. Однак є велика ймовірність, що така дійсність стане частиною життя кожної з представлених на цьому заході країн і для того, щоб забезпечити мир та стабільність в Україні та Європі міжнародне співтовариство має посилювати співпрацю.
Довідково: «Ялтинська Європейська Стратегія» (YES) була започаткована у 2004 році, коли Віктор Пінчук запросив близько 30 європейських лідерів для обговорення майбутнього України та ЄС у рамках першої щорічної зустрічі. YES сприяє розвитку нових ідей, налагоджує зв’язки України з міжнародними партнерами та підтримує сили, що виступають за зміни в Україні, розбудовує мережі тих, хто підтримує нову Україну по всьому світі. З 2004 по 2013 рік щорічні зустрічі YES проводилися у символічному місці – Лівадійському палаці в Ялті. Внаслідок анексії Криму Російською Федерацією щорічні зустрічі було перенесено до столиці України міста Києва.