Захист прав дітей у цифровому світі – один із стратегічних пріоритетів Європейської Комісії

07.04.2021

Європейська Комісія 24 березня 2021 року ухвалила першу всеосяжну Стратегію ЄС з прав дитини, а також пропозицію щодо формування Європейської гарантії дитини, яка буде спрямована на захист рівних можливостей для дітей, яким загрожує бідність або соціальне відчуження.

Стратегія ЄС із прав дитини проводить аналіз прав дітей всередині та за межами ЄС, а також пропонує широкий спектр заходів, розрахованих на наступні чотири роки, для підтримки цих прав та реалізації їх на практиці.

Майже 19% населення ЄС – це діти, і майже 30% світового населення –  це діти. Діти мають конкретні права, які потрібно поважати, підтримувати та дотримуватися всім, враховуючи уряди та установи. За останні десятиліття було досягнуто значного прогресу, але ці права ще не стали реальністю для кожної дитини. Нова Стратегія ЄС із прав дитини стосується посилення захисту, сприяння та реалізації прав дитини за допомогою всеохоплюючої політики та плану дій для всієї нинішньої та майбутньої діяльності ЄС, спрямованої на підтримку дітей та їх прав.

Вплив пандемії COVID-19 на дітей також відображено в документі на основі даних, представлених у спеціальному звіті Спільного дослідницького центру ЄС, Агентства ЄС з основних прав та організацій громадянського суспільства. Розбіжності між різними країнами, регіонами, групами, сімейними ситуаціями тощо посилюються пандемією, що безпосередньо впливає на життя дітей. З моменту спалаху пандемії, і особливо під час локдаунів, багато дітей зазнали посиленого домашнього насилля (як жертви та/або свідки) і зазнали підвищеного ризику зловживань та експлуатації в Інтернеті.

Стратегія акцентує увагу на шести тематичних сферах, які є пріоритетними для ЄС.

© European Union

У рамках реалізації пріоритетів П’ятої тематичної сфери «Цифрове та інформаційне суспільство» Комісія оновить Європейську стратегію для кращого інтернету для дітей, а запропонований проект пакету законів про цифрові послуги вже містить положення, що мають на меті убезпечити досвід роботи дітей в Інтернеті. Єврокомісія закликає держав-членів ефективно впроваджувати правила захисту дітей, що містяться в переглянутій Директиві про аудіовізуальні медіа-послуги, та підтримувати розвиток основних цифрових навичок дітей. Комісія також закликає компанії у сфері ІКТ боротися із шкідливою поведінкою в інтернеті та вилучати незаконний контент.

                                                                               © European Union

Сучасні діти – вихідці світу цифрових технологій. Якщо їм надається можливість і доступ до ресурсів, вони з легкістю орієнтуються в інтернеті, соціальних медіа та інших цифрових інструментах. Онлайн-світ пропонує безліч можливостей для навчання, соціальних взаємодій, розвитку навичок, гри, організації повсякденного життя. Допоміжні пристрої та програми допомагають дітям із обмеженими можливостями, серед іншого, спілкуватися зі своїми однолітками та відвідувати уроки. Але залишаються певні виклики. Не всі діти мають рівний доступ до інтернету, електронних інструментів та пристроїв. Цифровий світ може створювати певні загрози, такі як експлуатація, кібербулінг, залякування в інтернеті, висловлювання ненависті, шкідливий контент, дезінформація тощо. Надмірний вплив екрану може призвести до проблем зі здоров’ям.

Згідно з новою Стратегію ЄС із прав дитини Європейська Комісія зобов’язалась:

 • переглянути та ухвалити оновлену Стратегію щодо кращого інтернету для дітей у 2022 році;
 • створити та сприяти процесу, керованого дітьми, спрямованого на розробку набору принципів, яких індустрія повинна дотримуватися та просувати;
 • сприяти розвитку та використанню доступних ІКТ та допоміжних технологій для дітей з обмеженими можливостями, таких як розпізнавання мовлення, субтитри та інших, у тому числі на конференціях та заходах Європейської Комісії;
 • забезпечити повне виконання Європейського закону про доступність;
 • активізувати боротьбу з усіма формами сексуального насильства над дітьми в інтернеті, наприклад, запропонувавши необхідне законодавство, що міститиме зобов’язання відповідних провайдерів послуг в інтернеті виявляти та повідомляти про відомі матеріали щодо сексуального насильства над дітьми в інтернеті.

Державам-членам ЄС Європейська Комісія пропонує:

 • забезпечити ефективний рівний доступ до цифрових інструментів та високошвидкісного підключення до інтернету, цифрову грамотність, доступні навчальні матеріали в інтернеті та навчальні засоби тощо для всіх дітей;
 • підтримувати розвиток основних цифрових компетентностей у дітей через Систему цифрових компетентностей для громадян;
 • підтримувати діяльність із медіаграмотності як складової освіти, розвивати вміння дітей критично оцінювати контент в інтернеті та виявляти дезінформацію та матеріали експлуатаційного характеру;
 • підтримувати та сприяти роботі Центрів безпечного інтернету, що фінансуються ЄС, а також підтримувати дитячі лінії довіри та гарячі лінії у розробці інтернет-засобів спілкування;
 • заохочувати участь дітей і особливо дівчат у науці, техніці, технологіях та математиці та ліквідувати гендерні стереотипи в цій галузі, щоб забезпечити рівні можливості на цифровому ринку праці.

Європейська Комісія пропонує компаніям у сфері ІКТ:

 • забезпечити, щоб права дітей, серед них конфіденційність, захист персональних даних та обмеження доступу до контенту в рамках відповідного віку були включені в цифрові продукти та послуги за задумом і за замовчуванням, у тому числі для дітей-інвалідів;
 • забезпечити дітей та батьків належними інструментами для контролю за екранним часом та екранною поведінкою і захистити їх від наслідків надмірного використання та залежності від інтернет-продуктів;
 • посилити заходи щодо боротьби із шкідливим контентом та неналежною комерційною рекламою, наприклад, за допомогою простих у використанні каналів звітування та блокування або ефективних засобів перевірки віку;
 • продовжувати свої зусилля щодо виявлення, повідомлення та видалення незаконного контенту в інтернеті, серед них і сексуальне насильство над дітьми, зі своїх платформ та служб, у рамках законності таких практик.

                                                                                         © European Union

Стратегія охоплює всю діяльність ЄС щодо дітей як всередині ЄС, так і за його межами, а також містить тематичний розділ про глобальний вимір, який відображає зовнішню діяльність ЄС щодо прав дитини та міститиме політичний діалог із країнами-партнерами, програми розвитку та співробітництва, а також гуманітарну допомогу. Стратегія також формувалася із врахуванням думки дітей, які проживають за межами ЄС.

Стратегія ЄС щодо прав дитини розроблена для дітей та за участі дітей. Діти повинні мати доступ до цієї інформації, представленої у дружньому і зручному для дитини форматі. Форматні версії стратегії, сформовані для дітей, доступні для читачів із вадами зору, і до них можна отримати доступ за допомогою допоміжних пристроїв і технологій.

Виконання Стратегії ЄС буде контролюватися на рівні ЄС та на національному рівні, а Європейська Комісія звітуватиме про прогрес на щорічному Форумі ЄС із прав дитини. Оцінка стратегії буде проведена наприкінці 2024 року за участі дітей.

Джерело: вебсайт Європейської Комісії