20 грудня під час підсумкового засідання керівного комітету проекту Ради Європи «Свобода медіа в Україні» було оцінено здобутки, яких вдалося досягти у співпраці з українськими учасниками проекту упродовж трьох років його дії. Проект реалізовувався в рамках більш широкої Рамкової програми співпраці між Європейським Союзом і Радою Європи «Партнерство заради належного врядування» для країн Східного партнерства.
Основною метою зазначеного проекту, нагадав Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, було покращення свободи, незалежності, плюралізму та розмаїття медіа в Україні. Свобода ЗМІ є однією зі складових демократії і, зважаючи на те, що Україна наближається до виборів, її обов’язком як демократичної держави є забезпечення вільних і чесних виборів. Звичайно, що особливу роль у цьому процесі відіграють медіа. «Ми бачимо загальний прогрес у свободі медіа в Україні», – сказав Мортен Енберг, і попри те, що дехто вважає, що цей прогрес є надто повільним, на його думку, «він рухається у правильному напрямку».
Найбільшим досягненням Мортен Енберг назвав започаткування Суспільного мовлення. Він також перелічив напрями, за якими різним цільовим групам в Україні надавалася підтримка під час реалізації цього проекту Ради Європи. Окрім розбудови й усебічного сприяння діяльності і становленню суспільного мовника, допомога надавалася і для посилення спроможності національного регулятора сфери медіа, і створенню медіа громад, реформуванню друкованих ЗМІ, ініціативам щодо гендерної рівності в медіа. Мортен Енберг висловився про те, що Рада Європи дуже задоволена результатами, яких вдалося досягти, однак ще багато чого залишається зробити. Тому він закликав бенефіціарів, аби започатковані проектом реформи тривали й далі.
Про те, що було зроблено за підтримки проекту «Свобода медіа в Україні» для посилення інституційних повноважень Національної ради, розповіла заступник начальника відділу міжнародного співробітництва та євроінтеграції Ганна Мазарська. Після численних підготовчих кроків, які були підтримані Радою Європи, в Україні було започатковано процедуру звітності про власників засобів масової інформації, ухвалено закон і затверджено Порядок подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності та відповідних форм документів телерадіоорганізацій і провайдерів програмної послуги. Значною допомогою Офісу Ради Європи в Україні стали консультації експертів з оцінювання поданої до регулятора звітної інформації про структуру власності. Таким чином були напрацьовані пропозиції щодо змін в українське законодавство, а також ухвалення змін до чинного Порядку.
За сприяння Ради Європи відбулася розробка нового веб-модуля для збору та обробки інформації про структури власності українських медіа. На початку 2018 року запущено в роботу функціонал веб-модуля, згодом його було протестовано. Можливістю подати до Національної ради інформацію електронним способом скористалися понад 400 ліцензіатів, а це майже третина від загальної їх кількості. Є сподівання, що в разі затвердження змін до чинного законодавства використання веб-модуля стане єдиним механізмом подання ліцензіатами інформації про структуру власності.
Актуальним для України залишається питання, яке отримало початок вивчення завдяки співпраці з Радою Європи, – прозорість фінансування засобів масової інформації.
Значне місце у співпраці в рамках проекту посідали напрями впровадження цифрового радіо та подолання сексистських стереотипів у медіа.
Великою підтримкою для регулятора стало проведення семінарів для представників Національної ради в областях, на яких відбувалося ґрунтовне обговорення різноманітних аспектів медіа-сфери із залученням європейських експертів, що значно поглибило досвід і знання фахівців регулятора, їхню поінформованість про процеси, які відбуваються в галузі медіа у Європі.
Ганна Мазарська висловила велику вдячність Офісу Ради Європи за реалізований ним проект і ті розуміння й підтримку, які отримала Національна рада у процесі виконання своїх повноважень.
Про отримані в рамках проекту здобутки говорили і представники Державного комітету телебачення і радіомовлення, Міністерства інформаційної політики, Національної суспільної телерадіокомпанії України, громадських організацій, медіа-експерти, журналісти тощо.