Зупинити російську пропаганду - на Сумщині державні органи, мовники, провайдери і мобільні оператори об’єднуються заради інформаційної і цифрової безпеки - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Зупинити російську пропаганду – на Сумщині державні органи, мовники, провайдери і мобільні оператори об’єднуються заради інформаційної і цифрової безпеки

Протидію російській пропаганді і шляхи запобігання інформаційним атакам ворога обговорювали на Сумщині під час зустрічі 11 серпня в Сумській обласній військовій адміністрації. Було наголошено на потребі консолідації зусиль усіх суб’єктів, які опікуються інформаційною та цифровою безпекою. У нараді взяли участь заступник керівника Сумської ОВА Андрій Бірюков, заступник голови Національної ради Олег Черниш, а також представники департаменту кіберполіції Національної поліції України, Держспецзв’язку, СБУ, Сумського відділу Північно-східної філії Українського державного центру радіочастот, провайдери програмної послуги краю та мобільні оператори.

Андрій Бірюков підкреслив, що обласна військова адміністрація готова співпрацювати з усіма структурами для очищення українського інформаційного простору від ворожої присутності і протидіяти намаганням рф дестабілізувати ситуацію у прикордонній Сумщині через поширення дезінформації і пропаганди.

Олег Черниш нагадав, що питанням протидії російській інформаційній агресії Національна рада займається із 2014 року. За рішеннями регулятора або суду на території України була припинена трансляція фактично усіх російських програм. На початку повномасштабного вторгнення у своїх пакетах ліцензіати Національної ради їх не поширювали. Звичайно, є певна проблема з доступністю сигналу російських програм на супутнику і в прикордонних районах, куди сягає сигнал з росії, визнав Олег Черниш. Вона є комплексною, і регулятор вживає усіх можливих заходів як всередині країни, так і на міжнародному рівні. З початку повномасштабної війни  українські супутникові телеканали розкодували свій сигнал, а ОТТ-провайдери надали безкоштовний доступ до своїх платформ.

Національна рада, крім того, тісно співпрацює з Міністерством внутрішніх справ.  Спільно проводяться рейди, коли в деяких закладах – кафе, готелях, ресторанах – виявляють трансляцію телевізійних програм країни-агресора. Таким чином, припиняється їх поширення.  Наразі, повідомив Олег Черниш, готуються зміни до Кримінального кодексу стосовно розповсюдження російської пропаганди. Відповідальність, як планується, нестимуть і власники таких закладів громадського перебування, і особи, які встановлюють супутникові тарілки та забезпечують доступ російських програм.

Робота на інформаційному фронті триває на загальнодержавному рівні. Так, на нещодавньому засіданні РНБО розглядалися подальші напрями і завдання для реалізації, розповів Олег Черниш.

Представниця Національної ради України у Сумській області Лариса Якубенко узагальнила питання, які цікавлять провайдерів області. Зокрема, їм було важливо дізнатися про оновлення переліку дозволених для ретрансляції на території України програм.

Заступник голови Національної ради повідомив, що правовласники іноземних телерадіоорганізацій і їх представники повинні були до 1 серпня 2022 року подати документи для оновлення цього переліку. Наразі регулятор аналізує документи і проводить моніторинг всіх іноземних програм стосовно дотримання ними норм чинного законодавства. До вересня, вважає Олег Черниш, цей перелік іноземних програм буде переглянутий і оновлений.

Він також поінформував, що провайдери, які працюють на прикордонних територіях області, можуть скористатися знижкою на ліцензійний збір – 70%.

Під час зустрічі про заходи, які проводить для протидії інформаційним атакам ворога Кіберполіція, розповів співробітник відділу протидії кіберзлочинам у Сумській області Департаменту кіберполіції НПУ Артем Бухтіаров. Кіберполіція презентувала розроблені додатки «МРІЯ» і «Колаборанти Сумщини». Перший – об’єднує небайдужих громадян у протидії дезінформації, а через другий можна повідомляти про факти колаборації громадян області з ворогом.

Учасники зустрічі домовилися про подальшу взаємодію і співпрацю з метою реалізації державної політики у сфері стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше